אישה שהרגישה כי כפות ידיה ורגליה 'נרדמו' הגיעה למיון הקהילתי 'לין' והרופאים איבחנו מקרה נדיר של מחלה נוירולוגית. כתבה: רונית קיטאי

היא נבדקה ע'י ד'ר גבריאלה סירוטה מצוות המיון הקהילתי שעל אף נדירות המחלה והסימנים שלא כולם היו מובהקים, גילתה עירנות וחשדה שמדובר בתסמונת ג'ולן- ברה. היא היפנתה את המטופלת מיד לייעוץ נוירולוגי וכך נבדקה החולה מיידית ב'לין' על ידי הנוירולוגית ד"ר יוליה חזנוב, שאיבחנה כי אכן היא סובלת מתסמונת ג'ו'לן –ברה והפנתה אותה בדחיפות לבי"ח כרמל

פורסם ב: 17/04/2019 17:17

הצלת חיים במיון קהילתי 'לין'. ד'ר סירוטה, ענת פייבין האחות וגילת חכם. צילום: דוברות 'כללית'
למיון הקהילתי במרכז רפואי 'לין' הגיעה אישה אשר הופנתה על ידי רופא המשפחה שלה לאחר שדיווחה כי מזה ארבעה ימים היא מרגישה רדימות בכפות ידיים ורגליים שעלתה מהר עד הבטן. בנוסף לכך הופיעו קשיים בהליכה ובמוטוריקה עדינה של אצבעות הידיים.

בביח'ל 'כרמל' ביצעו בדיקות נוספות וכך אובחנה אובחנה המחלה. זמן קצר לאחר הגעתה לבית החולים חלה החמרה ניכרת במצבה שהתבטאה בחולשה בארבעת הגפיים, בשרירי בפנים, אובדן יכולת ללכת ורק לאחר 10 ימי אשפוז שוחררה להמשך טיפול בשיקום. למזלה, כל שרשרת המטפלים בכללית היתה ערה לסכנה ולצורך לאבחן ולטפל במהירות וכך נמנע נזק קשה ובלתי הפיך שעלול להתרחש במחלה זו.

מסביר ד'ר איליה שוורץ מנהל המחלקה הנוירולוגית ב'לין': ג'ולן ברן היא מחלה אוטואימונית חריפה ונדירה, המתרחשת בשכיחות של כ-2-1 מקרים ל-100,000 איש בכל שנה, כמחצית מהמקרים מופיעים לאחר מחלה זיהומית של מערכת העיכול או הנשימה. במחלה זו חלה פגיעה בעצבים העקיפים אשר גורמת להעדר תחושה וחולשת שרירים, לפעמים עד כדי שיתוק מלא. הביטוי הראשון הוא הופעת רדימות וחולשת שרירים דו צדדית, באופן סימטרי, לרוב ברגליים, אשר מתפשטות לגב ולידיים.

במקרים קשים נפגעים גם שרירי הנשימה בליווי הפרעות אוטונומיות. חומרת המחלה שונה , החל מרדימות וצריבה בגפיים ועד שיתוק כללי, עם צורך בהנשמה מלאכותית ולאחר טיפול תרופתי נדרש שיקום ממושך. ברוב המקרים מגיעים להחלמה מלאה, אך כ-20% מחולים נשארים עם נכות ועם כל הידע והטכנולוגיות, שיעור התמותה ממחלה זו מגיע עדיין ל-3-5%.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   ילד בן 5 בלע סיכת ראש שנועדה לאחזקת...
*   הכינו גופכם לחורף בעזרת מרפאות כללית...
*   השגרירים לעתיד הם הרופאים המגיעים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים