השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

ניתוח בשיטת MOHS להסרת נגעים ממאירים בעור עם תוצאות מרשימות הציג ד'ר גיל תמיר, מומחה בכירורגיה פלסטית במרכז רפואי 'לין'. ד'ר מוטי חיימי מומחה ברפואת ילדים במרכז לבריאות הילד בחיפה בכנס עולמי בפורטוגל. רונן נודלמן מנהל 'כללית' במחוז חיפה והגליל המערבי העניק שי מתוק

פורסם ב: 03/04/2019 23:33

ד'ר תמיר גיל עם טכנאית מוס מרינה קויפמן - ניתוחי מוס. צילום: דוברות 'כללית'
חמש שנות הצלחה לשיטת המוס בה מובטחת הוצאה מלאה של הגידול במהלך בביקור אחד, עם החלמה מהירה יותר ופחות צלקות. המקום היחיד בו מבוצע הניתוח בקהילה הוא מרכז רפואי 'לין' ועד כה בוצעו בהצלחה 1,250 ניתוחים כאלה.


במרכז רפואי 'לין' של 'כללית' מרוצים מאוד מהעבודה בשיטת המוס (MOHS) להסרת נגעים ממאירים בעור בשל התוצאות המרשימות. מדובר בגישה פורצת דרך של ניתוח חדשני שבוצע לראשונה במרכז רפואי בקהילה. היתרון בביצוע הטיפול בחדרי הניתוח בקהילה במקום בבית חולים: משך ההמתנה לניתוח 2-3 שבועות לכל היותר, במקום שנה ומעלה בבתי חולים באיזור.


ד'ר גיל תמיר מומחה בכירורגיה פלסטית במרכז רפואי 'לין' של 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי, המרכז את יישום השיטה ב'לין' ומבצע את הניתוחים, הינו אחד משני המנתחים היחידים בארץ בעלי תעודת חבר בחברה האמריקאית לניתוחי מוס. קבלת התעודה מותנית בהשתלמות בארה'ב, עמידה בבחינות וכדי לשמרה נדרשת מדי שנה הצגת מקרים חדשים לבחינה.


מדובר בטכניקה מיוחדת ויעילה ביותר לטיפול בסרטני עור, בעיקר אלה המפושטים בתוך העור, הרחק מעבר למה שנראה על פני השטח. הבעיה היא שגידולים אלה עלולים להיות 'שורשים' או 'שלוחות' בעומק העור או לאורך כלי דם, עצבים או סחוסים. בשיטות הניתוח הרגילות מוסר הגידול ונשלח למעבדה לבדיקה פתולוגית שתוצאותיה מתקבלות לאחר מספר שבועות, זמן רב לאחר סגירת החתך וריפוי הפצע.

במידה ומסתבר כי שולי הרקמה עדיין מעורבים ב'שורש' הגידול ולא כל הגידול הוסר, נאלצים המטופלים, לעבור ניתוח או מספר ניתוחים נוספים, עד להסרה מלאה. לעומת זאת, בניתוח בשיטת המוס מתבצעת, תוך כדי הניתוח, בדיקה מיקרוסקופית מיידית ומלאה של כל שולי רקמת הגידול במעבדה פתולוגית מיוחדת שהוקמה בסמוך לחדר הניתוח ב'לין'.

בקרת איכות לפענוח הפתולוגי נעשה בסיועה ופיקוחה של ד'ר יהודית קראוס מנהלת מחלקת פתולוגיה בביח'ל 'העמק' מקבוצת 'כללית' שסייעה בהקמת השירות ומלווה את השירות מהקמתו. בהתאם לנתונים מדוייקים שמתקבלים מהמעבדה יכול המנתח לדעת אם הכל הוסר או שיש צורך בהמשך הכריתה. החולה, ששוהה כל העת במתחם חדר הניתוח ב'לין', שב לחדר ניתוח ובו במקום מוסרים השוליים המעורבים בגידול וחוזר חלילה, עד הסרת הגידול בשלמותו, הכל במהלך אותו ניתוח.

בנוסף, בשיטה זו ניתן לדייק בהסרת האיזורים הנגועים, ללא פגיעה ברקמות בריאות, תוך שימור מירבי של עור בריא. כך גם מתאפשר שיחזור מלא של הפגם וצמצום הסיכון לצלקות מכוערות ופגמים אסתטיים קשים, בעקבות כריתות חוזרות. חשוב מכל, בתום הניתוח המטופל והמטפל רגועים בידיעה שאכן הנגע הוצא במלואו.

בסדרות גדולות שנערכו בעולם הוכח כי בניתוחי מוס, שרק בהם מובטחת הסרה מלאה של כל שורשי ושלוחות גידול, מושג שיעור הריפוי הגבוה ביותר מכל שאר הטיפולים הקיימים לסרטן העור, בשיעורים של- 96-99%, בהתאם לסוג הגידול.
מדובר בשיטה שהומצאה בוויסקונסין, ארה'ב ע'י ד'ר פרדריק מוס ומעטים המרכזים בהם היא מיושמת בארץ, בשל מורכבותה המחייבת צוות מיומן וציוד יעודי, כולל מעבדה פתולוגית צמודה לחדר הניתוח ועלותה הגבוהה. מרכז רפואי לין ייחודי בכך שהיא מיושמת במרכז רפואי בקהילה ובכללית מצאו כי בשיקלול כל הנתונים, ההשקעה מוצדקת, נוכח התוצאות טובות והיתרון הרב למטופל.

*****


מומחה כללית בכנס עולמי ל'טלמדיסין'. ד'ר מוטי חיימי מומחה ברפואת ילדים במרכז לבריאות הילד בחיפה הוזמן להציג מחקר על טלמדיסין בכנס עולמי שנערך בפורטוגל.


ד'ר מוטי חיימי מומחה ברפואת ילדים והמטואונקולוגיה ילדים במרכז לבריאות הילד של 'כללית' ב'ארמון' הוא גם מנהל פורום מחלות ילדים באתר 'כללית' ובנוסף לכך ממעביר קורס 'טלמדיסין' לסטודנטים לרפואה בחיפה.


הוא הוזמן להציג בכנס הבינלאומי ל'טלמדיסין' שעורך הארגון העולמי ל'טלמדיסין' ברפואה שנערך השנה בליסבון ונערך ביחד עם כינוס הטלמדיסין השנתי של פורטוגל. בהרצאתו, הציג ד'ר חיימי מחקר איכותני שערך בנושא 'התנסויות, אתגרים ותובנות של רופאים בשירות טלמידיסין פדיאטרי', אותו עשה יחד עם חוקרים מאוניברסיטת חיפה ומביח'ל שניידר מקבוצת 'כללית'.

מחקר זה התבסס על ראיונות עומק עם רופאי ילדים שעבדו בשירות רופא ילדים-אונליין של 'כללית'.
מתוצאות המחקר עולה כי ל'טלמדיסין' יש יתרונות רבים, אך קבלת ההחלטות בו נעשית בתנאים של אי-ודאות. הרופאים דיווחו על שישיה קשיים עיקריים איתם מתמודדים הרופאים ב'טלמידיסין' ואף סיפרו על אמצעים המסייעים להם להתמודד עם קשיים אלה בצורה טובה המאפשרת להם להגיע לאבחנה נכונה לגבי מצב הילד, ולקבל החלטה נכונה בנוגע לטיפול בו. מחקר זה אף פורסם לאחרונה בעיתון המדעי למחקר ברפואת ילדים וזכה להתעניינות רבה מצד התקשורת העולמית.


****ארגז 'עזרה ראשונה' עם שוקולד איכותי הוענקה לכל אחד מאלפי העובדים של 'כללית' ברחבי המחוז וצריך היה לראות את החיוך הרחב על פניהם בעת קבלת ה'ארגז' המתוק לעזרה ראשונה. לשי צורף כרטיס תודה וברכה אישית שצירף רונן נודלמן המנהל החדש של 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי.

ארגזי העזרה הראשונה הוענקו אישית לכל עובד 'כללית' במחוז, גם במרפאות בישובים מרוחקים ביותר. כל עובדי 'כללית' במחוז קיבלו זאת לכבוד בוא האביב וכתודה על הישגים משמעותיים שרשמו השנה בכל המדדים בתחום איכות רפואית, שביעות רצון לקוחות ועוד. זאת בזכות המאמץ המרוכז שהביא לנסיקה בציונים אותם קיבל מחוז חיפה וגליל מערבי והתייצבותו במיקום מוביל מבין מחוזות כללית ברחבי הארץ במבדקים שונים שעורכת 'כללית', לכל אורך השנה, כדי לוודא עמידה בסטנדרטים גבוהים ושיפור מתמיד. תודה והערכה מתוקה ביותר וכל הכבוד!
ד'ר מוטי חיימי בכנס 'טלמדיסין' שנתי בפורטוגל.צילום מתוך האינסטגרם

רונן נודלמן מנהל 'כללית' במחוז חיפה והגליל המערבי העניק שי מתוק לעובדי כללית לכבוד בוא האביב. צילום: דוברות 'כללית'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   לוחמי האש מצדיעים לכוחות מגן דוד אדום
*   חברת 'מעדני יחיעם' תרמו מוצרי נקניק...
*   'כללית' חוסכת ממטופליה חשיפה להדבקות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים