השבוע ב'כללית' במחוז חיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר בשמת זמיר פרשה לגימלאות. ד'ר לילך צולר המנהלת הרפואית של 'כללית' במחוז העניקה לה מגן הוקרה. ד'ר מיקי שטיין הציל פעוטות ממוות מתרופות שנותרו פתוחות ע'י הוריהם. הוקרה לאחיות 'כללית' במחוז. בת מצווה בריאותית במרפאת אינשטיין ברמת אלמוגי ועוד

פורסם ב: 24/03/2019 16:01

מגן הוקרה לד'ר בשמת זמיר עם פרישתה לגימלאות. צילום: דוברות 'כללית'
ב'כללית' נפרדו מרופאת העור המיתולוגית ד'ר בשמית זמיר שפרשה לגימלאות. היה זה באירוע מרגש בו נפרדה ממנה ד'ר לילך צולר, המנהלת הרפואית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי. ד'ר בשמת זמיר עבדה כמנהלת רפואת העור של 'כללית' במחוז הגדול בארץ ומחלקת העור במרפאת 'ארמון' במשך למעלה מ-30 שנה.


ד"ר צולר, שהיא עצמה מומחית ברפואת עור, הרעיפה על ד'ר זמיר דברי השבח וציינה את היותה סמכות מקצועית עם ידע רב ששימש אורים ותומים לרופאים רבים. ד'ר בשמת זמיר גם יזמה שירותים פורצי דרך בתחום רפואת העור, כמו הטיפול בפוטותרפיה לחולי פסוריאזיס, שניתן לראשונה בקהילה במסגרת מרפאת 'ארמון'. פעילותה הנמרצת לאיתור מוקדם של נגעים טרום סרטניים וסרטניים בעור ועוד. בתום הברכות והתודות העניקה לה ד'ר צולר מגן הוקרה עם טוויסט הומוריסטי כפי שאפשר לראות בצילום שלפניכם.*****


סכנה לפעוטות בבקבוקי התרופות. בצירוף מקרים הציל ד'ר מיקי שטיין, מומחה ברפאות ילדים של בכללית בקריות ובחיפה פעוטות ששתו תרופות מבקבוקים שפתחו בעצמם ובכך נגרמה סכנה לחייהם.

למרפאתו של ד'ר מיקי שטיין בשכונת ורדיה בחיפה פנתה אם מבוהלת ודיווחה שבנה בן השלוש פתח את בקבוק סירופ הברזל ושיחק בו, כאשר לא היה ברור אם שתה ממנו וכמה. בשיחה עמה הסתבר כי בבקבוק נותרה כמות מעטה בלבד טרם שהגיע לידי הפעוט ולכן במקרה זה יכול היה ד'ר שטיין להרגיע את האם שאין חשש לנזק, רק ביקש שההורים יקפידו בעתיד להרחיק את התרופות מהישג ידיו של בנם ובעיקר על סגירה הרמטית.

במקרה נוסף, שאירע לאחר יומיים, התקשרה אם מבוהלת לפעוטה בת שנתיים וחצי המטופלת במרפאת לב הקריה בקרית אתא וסיפרה לד'ר שטיין שבתה פתחה את בקבוק האקמול ושתתה את כול תוכנו שנותר, כחצי בקבוק. ד'ר שטיין ביקש כי תשלח אליו תמונה של הבקבוק ולדאבונו הסתבר כי מדובר באקמול פורטה המרוכז פי 2 מאשר אקמול רגיל.

ד"ר שטיין מיהר לחשב את המנה ששתתה יחסית למשקלה והבין כי מדובר במנה רעילה. על כן, הפנה אותה בדחיפות לחדר מיון בהדגישו כי חשוב שיגיעו עם בקבוק התרופה, כדי להציג בפני הרופאים שם. הוא ליווה טלפונית את תהליך האבחון והסתבר כי אכן רמות האקמול בדם גבוהות מאוד ובהתאם מטופלת הפעוטה כמקובל במקרי הרעלת אקמול.

ד'ר שטיין מסביר כי הרעלת אקמול עלולה לגרום לנזק לכבד עד כדי צורך בהשתלת כבד. במקרים קיצוניים ההרעלה עלולה להסתיים במוות. כדי לוודא זאת, מבצעים בדיקת דם לבדיקת רמת האקמול בדם ואם אכן גבוהה נותנים טיפול ספציפי ויעיל לשם הפחתת הרמות בדם ומניעת הנזק לכבד.

מסיבה זו הרופא מבקש בהציגו אירועים אלה, להדגיש שלבקבוקי תרופות יש מנגנון סגירת בטיחות למניעת פתיחה ע"י ילדים וכי יש להקפיד על סגירה מלאה ולוודא שהבקבוק אכן סגור בטיחותית. כמובן, חשוב להרחיקם מהישג ידם של ילדים ולאחסן את התרופות וחומרי הניקוי בארון סגור, גבוה שאינו נגיש להם.


*****הוקרה לאחיות כללית הפועלות באופן יוצא דופן למען מטופלים המתמודדים עם בעיות נפשיות
מנהלות הסיעוד בשתי מרפאות כללית בחיפה היו נרגשות כאשר אהובה בן ישי- מנהלת הסיעוד במינהלת חיפה בכללית הגיעה למרפאותיהן כדי להעניק להן תעודת הערכה על פעילותן יוצאת הדופן והמסורה למען המטופלים בבריאות הנפש במרפאותיהן.

היו אלה סמר אברהים מנהלת הסיעוד במרפאת יוליוסבורגר בנוה שאנן ואילנה שמחה- מנהלת הסיעוד במרפאת פרונט. לכל אחת העניקה אהובה תעודת הוקרה בחתימתן של מנהלת הסיעוד והנהלת מערך בריאות הנפש בכללית – מחוז חיפה וגליל מערבי.

ב'כללית' מייחסים חשיבות רבה למתן שירות מותאם ומכבד למטופלים המתמודדים עם בעיות נפשיות שמגיעים למרפאות הראשוניות, מתוך דגש על הקשר בין בריאות גוף ונפש ונערכות הכשרות רבות להגברת הידע והעלאת מודעות צוותי האחיות במרפאות הכלליות לתחום זה.
הענקת תעודות ההערכה הינה חלק מהפעילות להטמעת נושא חשוב זה.

בצילום נראות אהובה בן ישי (משמאל) ומיכל אידלמן אוחנה מנהלת הסיעוד של שירות בריאות הנפש במחוז, מעניקות תעודת הוקרה לסמר אברהים מנהלת הסיעוד במרפאת כללית יוליוסבורגר

****


צוות כללית במרפאת איינשטיין ברמת אלמוגי ערך חגיגת בת מצווה בריאותית לתלמידות כתה ו' בית הספר 'הריאלי' ביחד עם האמהות שלהן.

צוות 'כללית' במרפאה החדשה במרכז איינשטיין יוזם שיתופי פעולה שנועדו לקדם מודעות בריאותית של תלמידי בתי הספר בסביבה, משפחותיהם וסגל ההוראה. הפעם הוחלט על מיזם, ראשון מסוגו, שבו חגגו בת מצווה לתלמידות ביה'ס הריאלי יחד עם האמהות שלהן.

האירוע כלל מפגש בנות מצווה והאימהות עם מומחיות כללית: ד'ר קטי גולדברג מומחית ברפואת ילדים במרפאה, העבירה הרצאה מרתקת בנושא חשיבותו של ביקור אצל רופא הילדים בגיל ההתבגרות, גיל בו נמנעים המתבגרים לפנות לעזרה וייעוץ רפואי.

ד'ר תמר סוקל ארנון ממחלקת הנשים במרפאה דיברה על התופעות השכיחות הקשורות בגיל ההתבגרות, שאלות המתעוררות סביב ההתפתחות המינית בגיל זה והפניה לרופא נשים.

דקלה אופיר דיאטנית אחראית באיזור שוחחה על תזונה נכונה, בדגש על כזו המותאמת לגיל ההתבגרות שבו הגוף נמצא בשיא צמיחתו וחשוב לספק לו אבות מזון ומקורות אנרגיה ובו בזמן רוצה המתבגרת לשמור על משקל גופה. המפגש בנושא זה נערך כמשחק חוויתי של שאלות בנות - אמהות.

הנסיון שלנו מלמד, מציינים ב'כללית', שילדי המשפחה הם סוכני המידע והשינוי הטובים ביותר בכל הקשור באימוץ התנהגות בריאותית נכונה. כמו כן, מפגש עם צוות מטפל באוירה ידידותית חשובה ליצירת יחסים בוני אמון של ילדים ונוער כלפי הצוות ושיפור שיתוף פעולה מצידם. על כן, חשוב לנו לקיים מפגשים כאלה ולתרום בדרך זו לקידום בריאות הקהילה.

****

סדנה ברפואה אינטגרטיבית הועברה במרכז רפואי לין על ידי פרופ' ערן בן אריה לאנשי מקצוע מהארץ ומהעולם.

18 אנשי הצוות של המערך המרחבי של 'כללית' לרפואה משולבת הפועל במכונים האונקולוגיים 'לין' וזבולון וביח'ל 'כרמל' ו-15 רופאים ואחיות מומחים ברפואה פליאטיבית ואנתרופוסופית מגרמניה, איטליה, טורקיה וקפריסין לקחו חלק בסדנא ייחודית שנערכה במרכז רפואי לין בחיפה, בעבלין ובעברון.


הסדנה אותה יזם וריכז פרופ' ערן בן-אריה, מנהל המערך לרפואה משולבת של כללית במרחב חיפה, נועדה להכשרה והפרייה הדדית של הצוותים בשיטות טיפול בטכניקות מגע, כגון רפואה סינית, אנתרופוסופית ועוד, במטרה להקל על הסבל ולשפר את איכות החיים של מטופלים בכימותרפיה, במיוחד במצבים בהם אין מענה מספק למצוקות המטופלים, במסגרת הטיפול התרופתי ברפואה הקונבנציונאלית, כמו במצבים של חולשה הקשורה במחלה, הפרעה בתיאבון; הפרעה בשינה; פגיעה תחושתית נוירופתית ועוד.

בנוסף לכך, הסדנה התמקדה בהעשרה של הגישה הטיפולית במטופלים לקראת כימותרפיה ראשונה ובסמוך לניתוח אונקולוגי, כפי שמתבצע בשנה האחרונה במהלך משותף עם פרופ' עופר לביא וד"ר יקיר שגב מחטיבת הנשים והיחידה הגיניקו-אונקולוגית במרכזים הרפואיים של כללית בי"ח כרמל ומרכז רפואי לין. מטרה נוספת הייתה גיבוש גישה טיפולית לבני המשפחה התומכים בחולים בסרטן ואשר לעתים קרובות אינם מטופלים במצוקותיהם שלהם.

הסדנה נפתחה בדבריו של ד'ר אלון ארז, מנהל המרכז הרפואי 'לין', שהדגיש את חשיבות המודל האינטגרטיבי-פליאטיבי שפותח במרכז הרפואי 'לין', כולל רצף הטיפול עם מרכז הרפואי כרמל, היחידה להמשך טיפול ומרפאות הקהילה של כללית. מודל המבוסס על שיתוף פעולה רב תחומי הכולל רופאים, אחיות ומטפלים ממקצועות הרפואה והרפואה המשלימה.

צוות ההוראה בקורס היה גם הוא בינלאומי וכלל את פרופ' ערן בן-אריה, ד'ר אורית גרסל וצוות המערך ברפואה משולבת של כללית, ד"ר תומס ברייטקרוץ יו'ר האיגוד העולמי של הרופאים האנתרופוסופים ו-5 אחיות פליאטיביות מ-4 מרכזים רפואיים מדרום גרמניה, פרופ' מסימו בונוצ'י וד"ר עמנואלה פורטלופי מהאיגוד האיטלקי לאונקולוגיה אינטגרטיבית ו- 4 אחיות מ-3 מרכזים אונקולוגים באיטליה ופרופ' גולבייאז קאן וגב'יולנדה קיידינג, האחיות המובילות ברפואה פליאטיבית בטורקיה ובקפריסין. הסדנה אופיינה בהתנסות מעשית בטכניקות מגע המבוססות על המחקר העשיר באונקולוגיה אינטגרטיבית.

בסיום הסדנה נבנתה תשתית מחקרית בינלאומית שתאפשר יישום הדרגתי של טכניקות ההדרכה והטיפול במרכזים אונקולוגים בישראל, גרמניה ומדינות נוספות.

תוצרי הסדנא מיושמים כיום ע'י צוותי כללית כחלק מהטיפול התומך הניתן במרכזי הטיפול האונקולוגי בלין ובזבולון, המרכז הרפואי כרמל וגורמי הטיפול בקהילה במרפאות ובמסגרת היחידה להמשך טיפול והוספיס בית של כללית במרחב חיפה.
אירוע בריאות לבנות מצווה בבי'ס הריאלי. צילום: צבי מינקוביץ' דוברות 'כללית'

תעודת הוקרה לאחות סמר אברהים על פעילותה למען מטופלים המתמודדים עם בעיות. צילום: דוברות 'כללית'

בת מצווה מרפאת איינשטיין בהריאלי. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר מיקי שטיין. צילום: דוברות 'כללית'

הכשרה לצוות בינלאומי ברפואה אינטגרטיבית הועברה ב'לין' ע'י פרופ' ערן בן אריה. צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   ד'ר איתי זוארץ, מנהל מערך הטראומה של...
*   מלכת היופי לשעבר סלע שרלין וסלבריטאים...
*   מהי המערכת החדשה ששמה 'תצפית' ומיועדת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים