בדידות ודיכאון האויב הכי גדול של הזיקנה בישראל 2019 אז מיהי החברה שהרימה את הכפפה והחליטה לדאוג אישית לקשישים? כתבה: רונית קיטאי

דולב גוטליב מנכ'ל חברת 'ביתי' שהוקמה ע'י קבוצת 'מכבי', עמותת 'מטב' וחברת 'מילגם' אומר: 'אנחנו החלטנו להיות 'שומרי הסף' של הקשישים בארץ בעזרת שירותים מיוחדים שמאריכים את החיים ודואגים להם לאיכות חיים טובה שניתן להזדקן בה בכבוד'. אז מהם השירותים שהם מציעים?

פורסם ב: 20/03/2019 16:29

דולב גוטליב מנכל 'ביתי'
הדור של היום שמגדל את ילדיו בצד קריירה תובענית, ולצד כל זאת גם מתנהל עם הוריו המזדקנים וההורים של הוריו, כלומר הסבא והסבתא שלו. ארבעה דורות, ולך תתמודד עם טלפונים מבוהלים מצד הורים שמבקשים עזרה בתקלה בסלולרי שלהם. אז פה ושם הנכדים עוד מוזעקים ועוזרים אך גם להם יש חיי חברה משלהם ואז הם מתחילים 'לסנן' את הסבא וסבתא. נשמע מוכר לכם?

לדברי דולב גוטליב מנכ'ל חברת 'ביתי' :42% מבני 75 ומעלה חשים בודדים, נשים חשות בדידות פי 2 מגברים ודתיים יותר מחילונים. לאור העובדה שממשלת ישראל לא יוצאת עם תוכנית לאומית לסייע לקשישים להתגבר על הדיכאון והבדידות. לקחנו על עצמנו לדאוג לשינוי ושיפור מצבם של הקשישים בישראל שבוחרים להישאר בבביתם.


במקום שהקשישים יאלצו להתמודד עם בעיות של תקשורת או יותר נכון של חוסר תקשורת עם מוסדות שונים , תקלות בציוד ביתי, התחברות למחשב, לטלויזיה, אינסטלציה, מוסדות בריאות ועוד, יעשה זאת צוות 'ביתי' עבורם.

מוסיף דולב גוטליב מנכ'ל חברת 'ביתי' :'הקשישים בגילאי 65-74 מדווחים על תחושת בדידות לעתים קרובות או מדי פעם. בקרב מי שגילו 75 ומעלה עולה שיעור תחושת הבדידות ל-42% ושיעור תחושת הבדידות בקרב קשישות גבוה מאשר בקרב קשישים ועומד על 43% לעומת 27%.

מחקרים מראים כי יש זיקה בין תחושת בדידות ליכולות למצב בריאותי ירוד ותחושת דיכאון. הזקנה כרוכה בהתמודדות עם יותר ויותר ניתוקים: מהעבודה, מחברים שחלקם הולכים לעולמם, מוגבלות בניידות ובתנועה שנוצרת.

עבור קשישים רבים ההמתנה לזקנה ולמוות הוא משא כבר מנשוא בגלל מחלות, בדידות, שיוצרות דיכאון עמוק. הבדידות שנוצרת מתבטאת בדרך שהיא פיזית, נפשית (דיכאון), ביולוגית, קוגניטיבית, כלכלית, ערכית וחברתית. חשוב לציין שדיכאון כתופעה נחשב למגפה עולמית.

בריטניה נחשבת כיום בעולם למדינה מתקדמת בטיפול בבדידות בקרב זקנים וכעת בישראל חברת 'ביתי' המתמחה במתן שירותים לקשיש, שבוחר להזדקן בבית בכבוד ועם איכות חיים מקסימלית דואגת לפלח אוכלוסייה משמעותי זה ע'י :

1.מנהלת אישית שמתפקדת כמנהלת הרווחה האישית שלהם, הדואגת לשמור אתם על קשר קבוע כולל ביקורי בית.
2.טיפול אישי בכל ענייני הבירוקרטיה שהם חווים : מול הרשויות המקומיות, קופות חולים, גופים מסחריים כמו הוט, יס, בזק, 'אל על' וחברות תעופה נוספות ועוד.

3. יוזמות חברתיות של קהילה המקלות על הבדידות : הרצאות, סדנאות, סיורים, טיולים, מופעים, הצגות ועוד.

4.הנדימן אישי עד הבית (ללא תשלום ישיר) שמכין את הבית לעונות השנה, מטפל בנזקי החורף, מתקן בעיות שצצות באותו הרגע.
5. עזרה צמודה בתאום שירותים בריאותיים ורפואה משלימה שמגיעים עד הבית – רופא עד הבית, אחות על הבית, רוקח על הבית, מטפלים אלטרנטיביים עד הבית, פיזיותרפיה עד הבית.

כמיליון איש במדינה מהווים את אוכלוסיית הקשישים בארץ 11-12% מכלל האזרחים מתוכן כ-300,000 קשישים גרים לבדם. יש לציין כי אין אף משרד ממשלתי שיודע כמה קשישים עריריים חיים במדינה. בנוסף, לא קיים מיפוי המצביע מי מהקשישים נזקק לסיוע נפשי, חברתי או כלכלי. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עד 2035 שיעור הקשישים יגיע ל- 14.6% ויותר והגידול הבולט יהיה בקרב גילאי 85 ומעלה.

דור הזקנים הקים את המדינה ולחם את מלחמותיה בארץ וברחבי העולם, מגיע לזקנים יחס מכובד, אריכות חיים, חיים מלאים וטובים ולא דיכאון ובדידות. כולנו צריכים לשאת במעשה ולדאוג לשינוי ושיפור מצבם" אומר דולב גוטליב מנכ'ל 'ביתי'.

חברת 'ביתי' הוקמה כאמור ע'י קבוצת מכבי, עמותת מטב וחברת מילגם,והכל כדי לאפשר לאנשים שכל השנים תרמו את חלקם לחברה, להזדקן בנוחות ובכבוד בבית.

2902*
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור צרכנות :
*   חברת שורש החוגגת 30 שנות פעילות, מציעה...
*   רשת אירוקה מציגה לקראת פתיחת שנת הלימודית...
*   תכשיטי PANDORA יוצאים בשתוף פעולה ייחודי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים