כיכר על שם אלוף שמואל טנקוס ז'ל נחנכה בשכונת בת גלים שבחיפה . כתבה: רונית קיטאי. צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

בצומת הרחובות העלייה השנייה ושרל לוץ שבשכונת בת גלים נחנכה אתמול כיכר ע'ש שמואל טנקוס, 'יקיר חיפה', שהיה פעיל הפל'ים והעפלה, מדריך ומפקד אוניות מעפילים, מפקד חיל הים, מורה ומנהל בית הספר לקציני ים בעכו. הנחתה את טקס הסרת הלוט מזכיר העיר חיפה ברכה סלע

פורסם ב: 19/03/2019 17:30

מזכיר העיר חיפה ברכה סלע פותחת את הטקס. צילום : ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
טנקוס ז'ל נולד בשנת 1914 ביפו. ב- 1930 הצטרף לפלוגה הימית של 'הפועל' באמצעות 'ההגנה', ומאז ועד קום המדינה עסק בבניית הכוח הימי של המדינה שבדרך. בשנים אלו הוביל ספינות מעפילים לארץ, מילא שורה של תפקידי הדרכה ופיקוד על קורסי ימאות והכשרת ימאים וחובלים לצורכי העפלה.

בין השנים 1954 עד 1960 שימש כמפקד חיל הים. בשנים אלה הפך חיל הים לחיל מודרני והוקמה שייטת הצוללות הראשונה של צה"ל. במלחמת סיני פיקד על הקרב כנגד משחתת מצרית שתקפה את חיפה. המשחתת נלכדה והוסבה לשירות בחיל הים בשם אח'י חיפה'.


בשנת 1960 מונה למפקד בית הספר לקציני ים עכו תפקיד בו שימש עד לשנת 1970. לאחר פרישתו מונה ליו'ר מועצת המנהלים של בית הספר וליו'ר וועדת מל"ח בפיקוד צפון. טנקו, זכה באות יקיר העיר חיפה בה התגורר משנת 1952 וב"פרס יגאל אלון" למעשה חלוצי.

בטקס הסרת הלוט, אותו הנחתה מזכיר העיר ברכה סלע, השתתפו בני משפחת טנקוס, בכירי חיל הים בעבר ובהווה, חבריו לדרך עוד מימי הפלמ"ח, ורבים ממוקירי זכרו.

מפקד חיל הים לשעבר אלוף דודו בן-בעש'ט, סיפר בטקס על דמותו של טנקוס כמחנך, הידע הרב אותו הנחיל לתלמידיו והעצות המועילות להן זכה ממנו במהלך שנות כהונתו כמפקד החייל. המברכים הרבים בטקס, בהם חבריו לדרך, מוותיקי הפלמ"ח ועד מפקדי החיל היום, סיפרו על דמותו של טנקוס כמפקד שהפך את חיל הים לחיל מקצועי ומודרני, כמורה בעל ידע עצום, מחנך נערץ שיצר קשר אישי עם כל אחד מתלמידיו, להם הנחיל ערכי כבוד יושרה ומוסר.

חתנו של טנקוס, גבי פורת, הודה לעיריית חיפה על היוזמה לקרוא את הכיכר המובילה לבסיס ההדרכה של חיל הים ע'ש טנקוס, שראה חשיבות עליונה בקידום המקצועות הימיים לעתידה של המדינה.
ככר אלוף טנקוס. צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

ככר ע'ש אלוף טנקוס בבת גלים. צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

ככר ע'ש אלוף טנקוס ז'ל. צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   בט'ו באב יום האהבה הופיע שמעון בוסקילה...
*   הערב נפתח חגיגית ה-STUDIO ב'מרכז פנורמה'...
*   סמדר גנזי דוגמנית מצליחה בשנות השמונים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים