חיה בן צבי לבית גולדברג ילידת חיפה, התארחה היום ב'בית מילר' בחיפה וסיפרה על יצירותיה. כתבה: רונית קיטאי.צילום: רונית קיטאי, רונית עשת

חיה בן צבי ציירת מוכשרת בסגנון נאיבי, מתנדבת כמדריכה בחוג לציור במועדון מיל'ב כרמל. היא אם לילדים, סבתא לנכדים וסבתא רבתא לנינים. היא אחת מהנשים האהובות שיש וזוכרים אותה בחיבה רבה מהתקופה בה עבדה במשך שנים במשרד דובר עיריית חיפה בעבר הרחוק. בין יתר הבוסים שלה היה דן שילון...

פורסם ב: 11/03/2019 23:11

מימין לשמאל רונית עשת, עמוס גולברג, חיה בן צבי, אילנה צמחוני. צילום :רונית קיטאי
חיה בן צבי סיפרה על יצירותיה הנאיביות והצבעוניות בה היא מציירת והוסיפו והרחיבו האמנית והאוצרת אילנה צמחוני וגם בתה של חיה, רונית עשת, שמתנדבת היום בעיריית חיפה שם עבדה במשך שנים. במפגש השתתף גם אחיה הצעיר של חיה, עמוס גולברג וכן חובבי אמנות ובלטו ביניהם תושבי הכרמל המערבי וביניהם יוסי קליין, דניאלה מלמד ועוד.

‪ לא מעט בוסים היו לחיה בן צבי האהובה ואחד מהם שחיבבה במיוחד ואתו עבדה שנתיים היה דן שילון. כן. הוא היה דובר עיריית חיפה באותם ימים במשך שנתיים. חיה בן צבי נולדה במושבה הגרמנית בחיפה שם גדלה עד גיל חמש ואחר כך עברו לרחוב החלוץ ליד פוטו ברנר ולימים ברח' הלל ועוד.שמואל גולדברג,אביה של חיה היה קבלן אינסטלציה ויחד עם רעייתו, אמה, סוניה,ז'ל הם עלו ארצה ב-1925 מפולין. חיה נישאה לישעיהו בן צבי ז'ל אותו הכירה כאשר שירתו בצבא בעת מלחמת הקוממיות. כאשר השתחררו מצה'ל נישאו והקימו משפחה לתפארת..


כבר כתלמידה בבי'ס היסודי בלטה חיה גולדברג בכשרונה בציור והיה זה רק טבעי שהיא נבחרה לועדת הקישוט. היא החלה לצייר בסגנון נאיבי כל מה שהיה קשור לזכרונות ילדותה.והמשפחה תמיד ביקשה שתלמד ציור באופן מסודר, אך רק כאשר בגרו ילדיה היא נענתה לאתגר.


מאז היא הספיקה להציג את יצירותיה בתערוכות שונות וב'בית מילר' ברח' שושנת הכרמל 6 בחיפה הציגה את יצירותיה והסבירה עליהן וגם סיפרה על הציירת הנאיבית מודי שעליה עשו סרט שהוקרן בפסטיבל הסרטים בחיפה ובו צפיתי ונהניתי מאו
אגב הבוס של חיה בן צבי דאז במשרד דובר עיריית חיפה, דן שילון. חלפו מאז שנים רבות והוא הפך לאיש טלויזיה ידוע. יום אחד הוא חיפש לדבריו 'כתבה מעניינת במיוחד'. התחקירנית שלו, שרון קרני התקשרה לגואל בנו, העורך דאז של המקומון 'כל הצפון' מרשת 'ידיעות תקשורת', ושאלה מה הוא יכול להציע לה בתחום זה.


גואל בנו הציע לה לפנות אליי ולבקש את רשותי לפרסם את הכתבה שלי על הסנדלרית מנהריה, ליאת אלון שעמדה להתפרסם באותו סוף שבוע ב'כל הצפון'. כן. היה לי מזל גם לעבוד עם עורכים שיש להם לב טוב, נשמה ופירגון אין קץ. מקצוענים שלא לקחו את הקרדיט לעצמם כפי שלא אחת נתקלים באנשים כאלה וגם אני לצערי פגשתי גם סוג זה . גואל בנו עמד בתוקף שהיא תבקש את האישור שלי לכך, ומאז חלפו שנים וגואל בנו הוא כתב של 'ידיעות אחרונות'


אחר כך התקשרו אליי מהמערכת של התוכנית שלו 'המעגל' עם דן שילון ובעקבות שיחתי עם ליאת אלון, היא הסכימה להגיע לתוכנית וכבשה את הלבבות. 'המעגל' פתח לי את המזל ותקופה קצרה לאחר מכן פנו אלי ממערכת 'תיק תקשורת' ועשו עליי כתבה על 'יום בחייה של כתבת חברה'..חיה בן צבי שאין עיתונאי שלא היה לו קשר אתה גם שנים לאחר שפרשה לגימלאות וכולם אוהבים אותה מאוד, עבדה במשרד דובר עיריית חיפה עם יעקב בזק, יוסי בר ועוד. היא החלה בלימודי ציור מסודרים בשנת 1988 .המורה הראשון שלה היה לב שטיינמן. לאחר מכן נרשמה בשנת 1990 לקורס ציור בלימודי חוץ באוניברסיטת חיפה. לא חלף זמן והכשרון שלה קיבל גם חותמת רשמית כי בשנת 1993 חיה בן צבי זכתה למענק של קרן תרבות חיפה כאות הערכה והוקרה על יצירותיה בסגנון הנאיבי.


לא אחת כמו חיה בן צבי תיקח לעצמה את הכסף. בכספי המענק הכספי שקיבלה הפיקה את ספר ציורי התנ'ך.


חיה בן צבי אישה שלא פוגשים רבות כמותה, כובשת את הלב בזכות אופייה,נועם הליכותיה, חריצותה והאיכפתיות שלה. גם בתה, רונית עשת, הולכת בעקבותיה ועובדת כיום בהתנדבות, ממש כפי שעושה אמה חיה בן צבי מזה שנים. משפחה מופלאה שכזאת.בשנת 1994 עם פרישתה לגימלאות מעיריית חיפה החלה להתנדב כמדריכה בחוג לציור במועדון מיל'ב כרמל. שם התנדבה 5 שנים ברציפות. היא חיה הינה חברה באגודת הציירים והפסלים בחיפה משנת 1882 ועד היום. היא הספיקה להציג את ציוריה בתערוכות קבוצתיות של אגודת הציירים בבית שאגאל וכן בתערוכות יחיד באודיטוריום חיפה, במרכז הקהילתי הוד הכרמל , בסיני וברחוב קלר וכן במבואה לאולם רפפורט שבמרכז הכרמל.


המבקרים האמנותיים של חיה הם ילדיה, נכדיה וניניה שאוהבים מאד את ציוריה הצבעוניים המשדרים אופטימיות. אמרתי לה שעדיף צבעוניות מאשר צביעות אך חיה היא ההיפך מכך. זוהי אישה שפיה ולבה שווים ואין מי שיכול להגיד ולו מילה רעה אחת עליה, כה אהובה היא.בעבודה ובחיים היא חייכנית, נעימה, טובת לב ונדיבה..


היא מעדיפה לצייר את נופיה של העיר הכי אהובה עליה, חיפה וכן נופים של עיר הקודש, ירושלים, נופים עירוניים, הייחוד בבנייה ובאדריכלות ועוד. ציירים נאיביים ישראליים מפורסמים נוספים: זליג, שהתמקד בציורי התנ'ך, נירה לב המתמקדת בציורי דמויות הסובבים אותה מאז ילדותה בחברה הישראלית בארץ ועוד. בטיילת לואי בחיפה יש תבליט עם ציור שלה בנושא ים שאותו קנה יזם ומשקיע שמאוד אהב את עבודתה וראש העיר חיפה לשעבר יונה יהב הכיר לו את חיה בן צבי והיתר היסטוריה.
חיה בן צבי. צילום: רונית קיטאי

חיה בן צבי ובתה רונית עשת. צילום: רונית קיטאי

מפגש עם הציירת חיה בן צבי לבית גולברג. צילום :רונית עשת

קיצוני משמאל עמוס גולדברג אחיה הקטן של חיה בן צבי. קיצונים מימין יוסי קליין ודניאלה מלמד.צילום: רונית קיטאי

קיצונית משמאל העיתונאית רונית קיטאי, עמוס גולדברג אחיה הצעיר של חיה בן צבי. צילום: רונית עשת

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   היום ומחר מתקיימים התרמות דם בטכניון...
*   ההסתדרות במרחב חיפה למען עובדי מגן...
*   עו'ד משה יונאי ממשרד רולף-יונאי נבחר...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים