ד'ר גיל לביא, סגן מנהל ביח'ל 'כרמל', קודם לתפקיד בכיר בהנהלת 'כללית'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון, דובר ביח'ל כרמל

פרופ' עופר לביא מנהל מערך נשים ויולדת ב'כרמל' על הקורס המקצועי לרופאים המתקיים בביח'ל 'כרמל' בשל המודעות הגוברת לחשיבות ההנקה לטובת האם והילד

פורסם ב: 10/03/2019 15:05

ד'ר גיל לביא. צילום :אלי דדון דובר ביח'ל כרמל
ד'ר גיל לביא סגן מנהל ביח'ל 'כרמל' הוא מעתה ראש אגף תכנון ואסטרטגיה בהנהלה הראשית.שירותי בריאות 'כללית' מעניקה שירותי בריאות לארבעה וחצי מיליון מבוטחים במדינת ישראל והיא ארגון הבריאות הגדול ביותר בישראל והשני בגודלו בעולם.

בהובלתו של מנכ'ל 'כללית' פרופ' אהוד דודסון, מטרת העל של 'כללית' היא להוביל במתן שירות רפואי איכותי, זמין, חדשני ואנושי לכל מטופל בכל עת ובכל מקום.

מנהל ביח'ל 'כרמל' ד'ר אבי גולדברג,בירך את ד'ר ד'ר גיל לביא על המינוי החדש ואמר: 'ד'ר לביא התבלט והצטיין לאורך כל הקריירה המקצועית שלו בכל תפקיד אותו מילא. הוא 'צמח' בביח'ל 'כרמל' שם התמחה בפנימית, היה רופא בכיר בחטיבה הפנימית ובארבע וחצי השנים האחרונות היה סגן מנהל בית החולים. כסגן מנהל בית חולים יזם והוביל פרויקטים חדשים ועשה זאת תמיד בראייה מקורית, בחשיבה יצירתית ותוך גילוי מנהיגות בצוותים אותם הוביל.אני מודה לד'ר גיל לביא על תרומתו הרבה לבית החולים 'כרמל' ומשוכנע שגם בתפקידו הבא כראש אגף תכנון ואסטרטגיה של הכללית תהיה לו השפעה גדולה וכי יתרום רבות להובלת הקופה להגשמת תכניותיה ויעדיה'.


ד'ר רוני דיוקמן סגן מנהל ביח'ל 'כרמל' בירך את עמיתו ושותפו למשרד הסגנים ואמר :'תקופת העבודה שלי עם ד'"ר לביא היתה מצוינת ונעימה. ד'ר לביא ניחן בכישרונות רבים הוא מנהל עם ראש גדול .הוא גדל והתפתח ב'כרמל' ואני מאחל לו הצלחה רבה בדרכו החדשה'.


ביום העבודה אחרון של ד'ר גיל לביא בבית החולים, אירגנה המנהלת האדמיניסטרטיבית של 'כרמל', סיגל זומר, אירוע הפתעה בחדרו של ד'ר לביא שם נפרדו ממנו כל החברים להנהלה בזר פרחים ענק ברכות חיבוקים ואין סוף איחולי הצלחה לדרך החדשה.


ד"ר לביא הודה על המילים החמות ואמר, כי 'ביח'ל 'כרמל' היה ויישאר עבורי תמיד הבית בו גדלתי. כאן גדלתי כסטז'ר וכמתמחה בפנימית, חונכתי על עקרונות החתירה למצוינות בטיפול ובשירות למטופל, אשר כלל המערכת סובבת סביבו.

'כרמל' הוא מוסד רפואי ייחודי מאוד בתרבות הארגונית שלו, אשר מתווה תהליכי עבודה רצופים סביב המטופל, גם בקהילה וגם בביה"ח. המטופל נמצא כאן במרכז, ולא רק כסיסמא. כרמל הוא בשבילי משפחה של אנשים, שבאים כל יום כדי לתת את המקסימום שהם יכולים , גם למטופלים וגם לכלל הצוות העובד איתם ביחד. זה סוד הקסם שהופך את כרמל למוביל קופתי ולאומי בתחומי איכות, שירות ותפעול. אין לי ספק שהצוות המצוין בבית החולים ימשיך להוביל ולהצטיין בכל תחומי העשייה'.


*****


לראשונה בבתי החולים בצפון. קורס מקצועי בנושא הנקה לרופאים נפתח ומתקיים בביח'ל 'כרמל'.
מטרת הקורס הינה הקניית ידע ומיומנויות בנושא הנקה הרלוונטיות לרופאים מתחומים שונים במטרה להעניק להם כלים רבים לתמיכה וטיפול בהנקה.

מנהל מערך נשים ויולדות בכרמל פרופ' עופר לביא אומר כי החינוך לרופאים לתמיכה בהנקה חשוב מאוד לבריאות האם והיילוד ואנו בכרמל כמרכז מצוינות רואים בחינוך ובעידוד להנקה גורם מרכזי בתפיסה שלנו לטובת האם והיילוד.

בית חולים 'כרמל' הוא הראשון מבין בתי החולים בו מתקיים קורס מעין זה, עד כה בוצעו הקורסים האלו רק בקהילה. כדי לעודד גם את המתמחים להגיע לקורס משתתפת הנהלת בית החולים במימון חלק מעלות מהקורס לטובת המתמחים.

בין התכנים בקורס דנו ולמדו הרופאים על חשיבות ההנקה בהתבסס על הספרות המקצועית, תפקיד הרופא בהנקה במסגרת הטיפול במניקה ואו היונק, איך מדברים על הנקה, אנטומיה ופיזיולוגיה של הנקה, התחלה טובה בהנקה, הנקה תקינה מה היא, כיצד מזהים ומעודדים אותה, תחלואה אימהית בהנקה, תרופות בהנקה, תחלואה של היילוד בהנקה, בעיות נפוצות בהנקה והטיפול בהן, אמצעים טכנולוגיים בהנקה, חזרה לעבודה, ומדיניות הנקה ארצית ועולמית.

פרופ' דני וייסמן מנהל יחידת יילודים בכרמל אמר 'זה כבר מוכח מדעית כי ההנקה מפחיתה תחלואה ותמותה של האימהות ושל הילודים, יכולה לסייע למנוע מחלות כרוניות ומפחיתה את הסיכון לסרטן שד, שחלה, סכרת, מחלת לב ועוד אצל האימהות. אצל תינוקות ההנקה מפחיתה משמעותית את הסיכון למחלות זיהומיות במעיים ומחלות ריאות, וכן מגינה מפני השמנה, אלרגיות, מחלות כרוניות בהמשך החיים ועוד'.


תחום רפואת ההנקה התחיל להתהוות לפני 20 שנה והוא מתפתח מאוד בארה'ב ובאירופה. בישראל לפני שנה אושרה ע'י הר'י הקמה של 'החברה לרפואת ההנקה בישראל', צעד שהעניק דחיפה משמעותית וגושפנקה מדעית לתחום זה בארץ.

בצוות המרצים בקורס ב'כרמל' נמצאים טובי המומחים בתחום ההנקה ביניהם : ד'ר דינה צימרמן, ד'ר אילנה צלמון קורן, ד'ר מיכל מנסובסקי, ד'ר נועה גור אריה, ד'ר מורן פרידמן ויועצת הנקה IBCLC טלי בן ארי.

מבית חולים 'כרמל' השתתפו 15 רופאים 10 רופאי ילדים, 4 רופאים נשים ורופאה אחת מרפואה דחופה. מהקהילה ובתי חולים השתתפו 7 רופאים מרפואת נשים, ילדים ומשפחה, וכן סטודנטית וסטז'רית לרפואה.

ד"ר פרידמן מורן מומחית ברפואת משפחה ורופאת הנקה בכללית במחוז במרפאות דור והבונים מרכזת הקורס בכ'רמל' מטעם רופאי הקהילה אומרת: 'למרות שאנחנו בחיפה מהווים סוג של פריפריה לתל אביב והמרכז ,התמורות בנושא ההנקה אינן נופלות מאלו של המרכז, אם לא יותר.

אני מאמינה שלכל הרופאים יש תפקיד וכוח ייחודי בעידוד הנקה ומניעת הפסקת הנקה בטרם עת. אנו הרופאים פוגשים את הנשים ותינוקן בשלבים שונים בחייהם, מנהלים את הטיפול בהם בבריאות ובחולי, ומכאן ההזדמנות והיכולת לציידן בידע אמין על מנת לאפשר בחירה מדעת ולתמוך בהנקה באמצעות טיפול מיטיבי באם ותינוקה, וברוב המקרים מציאת חלופה טיפולית המאפשרת המשך הנקה גם במצבים מורכבים. אנו הרופאים שעוברים הכשרות אינסוף במורכבות הטיפול באם, תינוקה, משפחותיהן ולומדים להכיר את מטופלינו לאורך חייהם בעלי כוח השפעה רב והזדמנויות רבות לתרום מבחינה בריאותית וכלכלית ברמת הפרט והציבור'.
המשתתפים בקורס לעידוד הנקה.צילום: אלי דדון, דובר ביח'ל 'כרמל'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   במד'א נערכים לשלגים כבדים, רוחות עזות...
*   השבוע בבי'ח 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי...
*   15 רופאים ופאראמדיקים מרחבי העולם...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים