חידושים ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

ספריה למען מטופלי המכון האונקולוגי של 'כללית' ב'זבולון'.פרופ' ערן בן-אריה הוזמן להציג הרצאה מרכזית בכנס השנתי של החברה לאונקולוגיה אינטגרטיבית באריזונה, ארה'ב. במרפאה הגדולה של 'כללית' בקריית אליעזר פועלת מרפאת בריאות נפש המיועדת לנשים ברחבי חיפה והגליל המערבי

פורסם ב: 07/03/2019 10:11

באירוע מרגש נתרמה ספרייה למען מטופלי המכון האונקולוגי של 'כללית' בקרייה הרפואית 'זבולון'.
צוות המכון האונקולוגי של כללית התרגש כאשר למקום הגיעה משלחת בת שלוש נשים ממרכז הארץ ואתן תרומה של מספר רב של ספרי קריאה למטופלים במכון.


יוזמת התרומה היא רונית שפירא- אחות של חולת סרטן אשר נפטרה לפני שנתיים. רונית בחרה להנציח את זכרה של אחותה האהובה נעמה בן נתן ז'ל באמצעות התרומה לחולים אונקולוגים של ספרים המעניקים לחולי הסרטן במכון רגעים של נוחם והנאה מהקריאה, כאשר כל ספר מעוטר בהקדשה לזכרה של נעמה בן נתן.

במפגש מרגש הודו חברי הנהלת זבולון: ד'ר עבד סעדי, איריס כרמון ורביד לוי והצוות המכון האונקולוגי על התרומה הנדיבה ושמעו מבני המשפחה את סיפורה של נעמה ז'ל וכיצד הגיעו להחלטה לתרום
ספרים למכון האונקולוגי בזבולון.

****

רפואה אונקולוגית משולבת הוצגה בכנס עולמי ע'י פרופ' ערן בן-אריה, מנהל המערך לרפואה משולבת בשירות האונקולוגי של 'כללית' במרכזים הרפואיים 'לין' ו'כרמל'. פרופ' בן אריה וזמן להציג הרצאה מרכזית בכנס השנתי של החברה לאונקולוגיה אינטגרטיבית באריזונה, ארה'ב לאחר שהוא פיתח ומנהל מערך ייחודי של רפואה משולבת קונבנציונלית ומשלימה המופעל במכונים האונקולוגיים של כללית במרכזים הרפואיים לין וזבולון.


הכנס נערך על ידי החברה האונקולוגית אינגרטיבית באריזונה שהינו הפורום היציג של מרכזי האונקולוגיה האינטגרטיבים המובילים בארה'ב ובעולם. מרכז חשוב זה אשר פועל בשיתוף פעולה עם האיגוד האונקולוגי האמריקאי לפרסום קווים מנחים קליניים לטיפול אינטגרטיבי תומך בחולים בסרטן.

פרופ' בן-אריה הציג בהרצתו את מכלול הפעילות הייחודית ברפואה משולבת שנערכת במסגרת השירות האונקולוגי של כללית במרחב חיפה, הכולל כיום ייעוץ וטיפול במטופלים בכימותרפיה, בריכוזה של ד'ר אורית גרסל, בשיתוף צוות המערך האונקולוגי במרכזים הרפואיים 'לין' ו'זבולון' והאחיות הראשיות לבנה לוי ויהודית טפירו, במטופלים עם ממאירות מתקדמת בטיפול פליאטיבי, לרבות בהוספיס בית, בשיתוף ד"ר ג'מאל דגש מהיחידה להמשך טיפול ומעקב בכ'ללית'.

בנוסף לכך הוצג רצף הטיפול הפליאטיבי שמקיים עם בית חולים 'כרמל' מקבוצת 'כללית',שמתאפשר תודות לשיתוף פעולה עם ד'ר אלכסנדר יוסיפוביץ מביח'ל 'כרמל' ובשיתוף עם פרופ' עופר לביא, ד'ר יקיר שגב, ד'ר לודה אוסטרובסקי והמרדימים ד'ר מיכאל גרץ וד'ר אירנה הירש מערך הניתוחים הגיניקו- אונקולוגי ב'כרמל.'במהלך ההרצאה פרופ' בן-אריה השיק והציג פרויקט חדשני ויוקרתי של הוראה מתוקשבת.


*****

'כללית' פתחה במסגרת מערך בריאות הנפש במחוז חיפה וגליל מערבי שירות ייחודי המותאם למגדרים, בדגש על נשים במעגל החיים. את הבשורה לנשים השמיעו לקראת יום האישה הבינלאומי. כן. 'כללית' מפעילה מרפאת בריאות נפש ייעודית לנשים בתוך המרפאה הגדולה של 'כללית' בקריית אליעזר בחיפה.

מרפאה זו משרתת את כלל לקוחות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי. הטיפול ניתן על ידי צוות רב תחומי ונותן מענה רפואי כוללני על ידי פסיכיאטריות, פסיכולוגיות קליניות ועובדות סוציאליות לנשים הסובלות מהפרעות פסיכיאטריות וממצוקה רגשית בדרגות שונות, סביב השלבים השונים במעגל חיי האישה. בין הבעיות המטופלות במרפאה: דיכאון סביב לידה, תנודות רגשיות בהקשר של המחזור החודשי, ליווי נשים המתמודדות עם ליקויי פוריות, תופעות רגשיות בגיל המעבר ועוד.מדובר בשירות יחיד מסוגו בצפון הארץ והמרפאות הבודדות הפועלות בתחום רחבי הארץ.

בארץ 5-6 מומחים בפסיכיאטריה מגדרית וביניהם ד'ר מרינה בר שי - מנהלת השירות הייחודי של 'כללית' בחיפה וגליל מערבי, אשר מסבירה: 'בשנים האחרונות מתגבשת בתחומים רפואיים רבים ההבנה כי לנשים יש צרכים בריאותיים ייחודיים.

הרפואה מתבססת על פי רוב על ידע מחקרי שהתקבל מגברים (מרבית הנסיינים שהשתתפו בעבר בניסויים בבתי ספר לרפואה היו גברים לבנים) ואינה נותנת מענה מספק ומדויק המותאם לקבוצות אתניות או מגדריות שונות, אך כיום ברור שיש צורך בפיתוח רפואה ייעודית לקבוצות אלו, במיוחד עבור נשים אשר עוברות לאורך חייהן שינויים גופניים והורמונליים רבים, להם השלכות על התפקיד המשפחתי והחברתי שלהן.

לשינויים אלו היבטים נפשיים-רגשיים, החל מתסמונת קדם ווסתית, דרך שלב הפוריות וההיריון ועד לגיל המעבר. שינויים אלה מלווים באתגרים ולעתים גם משברים נפשיים שמחייבים תמיכה וטיפול על ידי אנשי מקצוע. על רקע זה, הקימה כללית בחיפה שירות ציבורי קהילתי לטיפול ייעודי בפן הנפשי - רגשי של נשים, לאורך מעגל הפוריות והחיים.

מדגישה ד'ר בר שי: 'מעבר להתמקדות בנשיםרפואה מגדרית וכמובן פסיכיאטריה מגדרית, נותנת מענה גם למגדרים שונים, בהם קהילת הלהט'ב. חשיבותה רבה בעיקר לאנשים אשר נוטלים טיפולים הורמונליים לצורך שינוי והתאמה מגדרית, על כל ההשלכות הנפשיות שיש בכך. לכן צוות המרפאה של כללית בקרית אליעזר החל להעניק טיפול גם לקבוצה זו'.
פרופ' ערן בן- אריה בכנס לאונקולוגיה אינגרטיבית באריזונה. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר מרינה בר ישי. צילום : דוברות כללית

תרומת ספרים למכון האונקולוגי בזבולון. צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   חובשי רפואת חירום במד'א והפאראמדקים...
*   החברה הכלכלית לחיפה תשקיע בפיילוט...
*   השבוע מציינים בארץ ובעולם את שבוע...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים