השבוע בביח'ל 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון, דובר ביח'ל 'כרמל'

תלמידי בי'ס התיכון 'הריאלי' בחיפה במגמת בריאות ,הגיעו למפגש עם רופאים בכירים בביח'ל 'כרמל'. כרמל שביט נולדה בביח'ל 'כרמל'. כוכב שביט נחת בכרמל אל תשכחו לאחל מזל טוב לאייל שביט מהנהלת 'כללית' בחיפה ולרעייתו אפרת שביט. בכירי בית החולים סופדים לגלילה ביטון ז'ל

פורסם ב: 03/03/2019 15:58

הסיורים נערכו ב'כרמל' במסגרת לימודי מגמת הבריאות של 'הריאלי' כללו מפגש של התלמידים עם רופאים בכירים סיורים במחלקות וצפייה בטיפולים וטכנולוגיות רפואיות מתקדמות.במפגש האחרון שאורגן ע'י ד'ר אלון ענתבי סגן מנהל המכון לנפרולוגיה ויתר לחץ דם, האזינו התלמידים להרצאתו של ד'ר ענתבי על חשיבות תפקיד הנפרולוג בבית החולים ועל ההתפתחות המקצועית שלו.


ד'ר קרן זיסמן מהמערך הקרדיולוגי דיבר עם התלמידים על ההתפתחויות המרשימות בעולם בקרדיולוגיה בכלל, ועל יתרונות 'כרמל' כמוביל בתחום הקרדיווסקולרי החל מהמחלקה לכלי דם, המחלקה לניתוחי לב וחזה וכמובן המערך הקרדיולוגי. מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי ד'ר אריק עדן ריתק את התלמידים על העבודה המיוחדת ביחידה לטיפול נמרץ ועל המאבק היום יומי הבלתי מתפשר של צוות היחידה בהצלת חיי אדם המגיעים ליחידה במצבים הקריטיים והקשים ביותר.

רונית פורשט מרכזת מדעי הבריאות ולימודי הביולוגיה בבי'ס 'הריאלי' אמרה כי החיבור המצויין עם ביח'ל 'כרמל' שתורם באופן דרמטי למשיכת התלמידים למגמה. לדבריה : 'בנינו תוכנית ייעודית יחד עם צוות בית החולים עבור התלמידים, והיא מותאמת בדיוק לתוכנית הלימודים שלנו המיועדת לתלמידי התיכון מכיתה י' עד יב' והיא כוללת מגוון רחב של מקצועות רפואה כגון קרדיולוגיה גניקולוגיה נפרולוגיה ועוד.

רעות קרישר רכזת פיתוח צוות רפואה של וועדת הוראה ואקדמיה של ביח'ל 'כרמל' בניהולה של יו'ר הוועדה ד'ר דבי זיסמן אומרת כי מטרת הסיורים היא לחשוף את התלמידים לפרקטיקה של עולם הרפואה ולשילוב הטכנולוגיות המתקדמות והחדישות הקיימות ב'כרמל' ובכלל לטובת הטיפול בחולים.

עד היום נערכו מספר מפגשים כאשר בראשון שבו פגשו התלמידים את מנהל בית החולים 'כרמל' ד'ר אבי גולדברג ושמעו ממנו סקריה רחבה על החוזקות והיתרונות הרבים שבו ועל הדרך שעובר סטודנט בישראל משלב לימודי הרפואה ועד שהוא הופך להיות רופא.

במפגשים נוספים הכירו התלמידים את מנהל המחלקה הפנימית ד'ר סמיר קאסם, מנהל הפגיה פרופ' אבי רוטשילד, מנהל יחידת האקו פרופ' אבינועם שירן, מנהל יחידת הצנתורים פרופ' רונן יפה. הם צפו בצנתור בשידור חי וסיירו במחלקות ובמכונים רבים.

רכזת מדעי הבריאות בבי'ס 'הריאלי' רעות מסכמת: 'הקירבה של בית החולים ל'הריאלי', קבלת הפנים הנעימה של הצוות הרפואי וכמובן תוכנית הסיורים והרופאים המקצועיים הופכים את החיבור של 'כרמל' ו'הריאלי' לחיבור מוצלח במיוחד.

אנחנו מקבלים מהתלמידים תגובות נהדרות הם תמיד נרגשים ומאוד אוהבים את הביקורים ב'כרמל'.להכיר את הרופאים מקרוב ולראות את החידושים האחרונים בעולם הרפואה מול העיניים זה עושה את ההבדל ואנו מאוד שמחים וגאים'.

****

כרמל נולדה ב'כרמל'


אייל שביט מנהל מחלקת בקרה ורכש שירותים רפואיים בהנהלת 'כללית' במחוז חיפה ורעיתו אפרת שביט קורנים מאושר. לבתם שנולדה זה עתה הם קראו בשם כרמל. אפרת ואייל שביט הם גם הורים ל נמרוד בן ה 3 וחצי.

אפרת התוודעה למחלקת נשים ויולדות של 'כרמל' לאחר שעברה ניתוח במחלקה זו. היא לא הפסיקה להתפעל מהמקצועיות של מנהל המחלקה פרופ' לביא ושל הצוות המקצועי של המחלקה והחליטה שאת הלידה הקרובה שלה היא תעבור רק בביח'ל 'כרמל'.


אפרת שביט עוסקת בעיסוי רפואי, רפלקסולוגיה וליווי רגשי ומתמחה בנשים במעגל הפריון. מספר האב המאושר אייל שביט: 'הגענו לבית החולים בבוקר וקיבלה אותנו ד'ר עדי המקסימה ולאחר מכן גם ד'ר דמתי בא לבקר אותנו ולדרוש בשלומנו. בחדר הלידה עצמו ליוותה אותנו בתחילה המיילדת הילה ולאחר מכן לירון .שתיהן מקסימות ומאוד מקצועיות. הלידה עברה בהצלחה בלידה טבעית כאשר לירון המיילדת זרמה עם כל הבקשות שלנו למהלך הלידה ובסוף יצאה תינוקת חמודה ויפה ושמה בישראל כרמל. היא נולדה במשקל של 3.360. כמובן שהחוויה נמשכה אחר כך גם במחלקת יולדות עם הצוות המצוין שם.

אייל שביט שעובד מזה שמונה שנים בכללית החל את דרכן ביחידת הביזור כלכלכן ומזה ארבעה חודשים הוא מנהל מחלקת בקרה ורכש שירותים רפואיים במחוז. מסביר שביט: 'ביחידה אנו עוסקים בבקרה מול בתי חולים על אשפוז ושירותים רפואיים אחרים ובנוסף מנהלים את כל נושא מדיניות רכש שירותים במחוז .

חווית הלידה שעברנו ב'כרמל' היתה מדהימה ומאוד נעימה.הצוות מקצועי ומאוד אנושי, הם התחשבו בכל בקשה שלנו, היו קשובים, מקצועיים וחמים. ונתנו לנו את התחושה שאנחנו בידיים הכי טובות'.
****

אבל כבד נפל על בית החולים 'כרמל' עם קבלת הידיעה על מותה הטרגי של מנהלת לשכת ההנהלה של בית החולים גלילה ביטון. הבכירים בבית החולים לא הפסיקו לדבר בכאב על האובדן. אמרה נילי טורם מזכירת ההנהלה ושותפתה הצמודה של גלילה ביטון ז'ל למשרד הנהלת בית החולים בחמש השנים האחרונות. 'זה היה בשבילי הלם מוחלט. חשבתי שאני בחלום רע וחיכיתי בכל רגע כבר להתעורר ממנו, עד שלאט לאט התחלתי לעכל את המציאות המרה, שגלילה כבר לא תהיה איתנו יותר'.

. גלילה עבדה מעל 20 שנה במסירות בבית החולים כרמל. היא היתה מזכירת המחלקה ומזכירת מנהלת המחלקה הנוירולוגית במשך שנים רבות ובחמש השנים האחרונות שימשה כמנהלת לשכת הנהלת בית החולים.

לדברי נילי טורם: 'היינו חברות קרובות, בילינו ועבדנו יחד יותר משמונה שעות כל יום בהנהלת בית החולים. הייתי איתה יותר מאשר הייתי עם הבנות או המשפחה שלי ותמיד זה היה בכיף גדול. השלמנו האחת את השניה והרבה פעמים המשכנו את העבודה בוואצאפים והתכתבויות הרבה מעבר לשעות העבודה.

כיניתי אותה 'גלילה ללא הפסק' כי היא טיפלה בהורים המבוגרים שלה במסירות יוצאת דופן והיתה מלאת שמחת חיים. היא היתה אמא וסבתא למופת ואהבה כל כך את הנכדים שלה. היא תחסר מאוד למשפחה שלה ולכולנו. אני כבר מרגישה בחסרונה והיא תמיד תישאר בלבי'.

גלילה יצאה בתחילת השבוע עם בעלה לטיול מאורגן וארוך בדרום אמריקה. הם תיכננו להגיע לקרנבל הגדול בברזיל ובדרך עצרו לשייט באחת מתחנות התיור המפורסמות בפארק הלאומי בפוארטו נאטלס. סירת המנוע שהשיטה אותם התנגשה בסלע והתהפכה. 14 מנוסעי הסירה נפצעו, וגם בעלה של גלילה מוטי ביטון נפצע. גלילה והמטיילת דינה פורת נהרגו .

מנהל ביח'ל 'כרמל' ד'ר אבי גולדברג פירסם איגרת אבל מיוחדת לכל עובדי בית החולים ובו נכתב:'בכאב וצער עמוק אני מודיע על מותה של גלילה ביטון, מנהלת לשכת הנהלת בית החולים, שנהרגה בתאונה בדרום אמריקה. גלילה עבדה בכרמל משנת 1999, מתוכן כחמש שנים בתפקידה האחרון כמנהלת הלשכה בהנהלה.

גלילה האירה את סביבתה באישיותה הקורנת ובשמחת החיים שלה. היא עשתה את עבודתה בחריצות ובמקצועיות, במסירות אין קץ ותמיד במאור פנים, לבביות ואנושיות יוצאת דופן. גלילה היתה אם מסורה לבנותיה וסבתא גאה לשני נכדיה. כולנו אבלים עם משפחתה ומוסרים להם את תנחומינו'.


ד"ר סיון בלוך מ'מ מנהלת המחלקה הנוירולוגית שהכירה היטב את גלילה שנים רבות, ספדה לגלילה ואמרה:'כואב מאוד ולא נתפס כי צריך לכתוב ולדבר על גלילה בלשון עבר. הכרתי את גלילה כשהתחלתי התמחות במחלקה הנוירולוגית ב'כרמל' בשנת 2004. גלילה שימשה כמזכירה רפואית ומתאמת מחקרים במחלקה שנים רבות, עד שנת 2014. גלילה היתה תמיד הכתובת של כולנו לכל דבר : אדמיניסטרציה, בירוקרטיה, דברים אישיים, בין אישיים, מחקרים. גלילה תמיד עשתה מעל ומעבר והכל בחיוך ובנועם. היה לה חשוב שכל מטופל יקבל מענה מידי וטיפול אישי. כולנו, הצוות הרפואי, הסיעודי ,הפארא רפואי חשנו תמיד כי גלילה היא אחד מעמודי התווך של המחלקה והתרומה שלה לאווירת המשפחתיות שמאפיינת את המחלקה לא תסולא בפז. אם הייתי צריכה לתאר את גלילה במשפט אחד הייתי אומרת 'אחת ויחידה ! עם חיוך, טוב לב וכישרון יוצאי דופן ויכולת נתינה מעוררת השראה'


אמרה המנהלת האדמיניסטרטיבית של בית החולים 'כרמל' סיגל זומר: 'לנו ולמשפחה זה פשוט אסון. גלילה תיכננה את החופשה הזו בת- החודש במשך שנה, ושיתפה אותנו בציפייה ובהכנות. הטיול רק החל, אבל היא הייתה נרגשת ממה שראו עיניה והספיקה כבר לשלוח לנו תמונות משם, כדי לחלוק עמנו מעט מהחוויה. כזו היא הייתה. מדובר באישה מיוחדת מאוד, חברותית, רחבת לב. זו אבידה ענקית לכולנו'.


חוה גולדנברג הממונה על פניות הציבור בבית החולים וחברה קרובה של גלילה סיפרה כי גלילה היתה מלאת ידע בתחומים רבים. 'היא היה אישה שיודעת לתמוך נעימה ואדיבה, תמיד ידעתי שאני יכולה להיעזר בה ואף פעם לא אשמע את המילה לא. היא היתה אשת חייל. על שולחנה המיותם של גלילה בהנהלת בית החולים הוצבה תמונתה המחייכת של גלילה בתוך במסגרת אבל שחורה ולידה נר נשמה גדול. גלילה תיזכר תמיד כמזכירת ההנהלה המיוחדת של בית החולים עם החיוך המיוחד שכל כך איפיין אותה תמיד. יהיה זכרה ברוך'

.
בתמונות – גלילה ביום ההולדת שלה עם הנהלת בית החולים ועם החברה הקרובה נילי
פינת הזיכרון של גלילה - צילומים - אלי דדון
גלילה בטיול האחרון בצ'ילה – צילום אלבום משפחתי
רופאי ביח'ל 'כרמל' מספרים על עבודתם לתלמידי בי'ס הריאלי.צילום: אלי דדון דובר ביח'ל כרמל

ביקור 'הריאלי' עם רופאי ביח'ל 'כרמל'.צילום: אלי דדון דובר ביח'ל כרמל

אפרת ואייל שביט עם התינוקת כרמל שביט. צילום: אלבום משפחתי

גלילה ביטון ז'ל. מימינה נילי טורם, סיגל זומר. משמאלה ד'ר אבי גולדברג, ביום הולדתה האחרון . צילום :אלי דדון דובר ביח'ל כרמל

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   חובשי רפואת חירום במד'א והפאראמדקים...
*   החברה הכלכלית לחיפה תשקיע בפיילוט...
*   השבוע מציינים בארץ ובעולם את שבוע...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים