מה בין סמים לכאב? צילום: דוברות 'כללית'

על סמים וכאב דיברו לא מעט בכנס הצפון ה-10 לטיפול בכאב שהובילה ד'ר אדית בלן מנהלת יחידת הכאב המרחבית של כללית במרכזים הרפואיים 'כרמל' ו'לין'. מה קורה עם צריכת משככי הכאבים?

פורסם ב: 28/02/2019 16:37

דר אדית בלן בכנס כאב. צילום: דוברות 'כללית'
המומחים: צריכת משככי כאבים בארה'ב גדלה פי 100 ומהווה גם בארץ בעיה רפואית חמורה שמחייבת הגברת מודעות ומניעה.מומחים מובילים בתחום הכאב הגיעו מכל רחבי הארץ לחיפה, לכנס מרתק אותו מארגנת מזה עשור היו'רית ד'ר אדית בלן, מנהלת יחידת הכאב המרחבית של 'כללית' במרכזים הרפואיים 'לין' ו'כרמל'.


בכנס הצפון שנערך מטעם האגודה ישראלית לכאב נכחו מאות רופאי כאב ומרדימים וכן רופאי משפחה, אורטופדים ועוד. ברוח התקופה חלק מההרצאות עסק בקשר בין סמים להרדמה וטיפול בכאב. ד'ר אדית בלן הציגה את הבעיה שמתעוררת כאשר נדרש ביצוע הרדמה לחולים המכורים לסמים ומשככי כאב.


ד"ר מדברי מביח'ל 'הלל יפה' התייחסה לסוגיית הקנביס הרפואי, והמומחים הציפו את הבעיה ההולכת ומתרחבת של התמכרות לסמים ותרופות משככות כאב ממשפחת האופיאוידים, תוך התייחסות להבדל בין הנוטלים אותן בגלל כאב לבין מי שמשתמשים בתרופות אלו למטרות הנאה.

ד'ר אדית בלן אומרת כי 'הבעיה היא שהשימוש בתרופות אלה הולך ומתרחב, כאשר הנתונים בארה'ב מראים כי הרופאים רושמים שם היום פי 100 יותר מרשמים של אופיאוידים לעומת כמות המרשמים עד לפני מספר שנים קודם לכן. בישראל המספרים נמוכים יותר אך עדיין מדאיגים מאוד.

בארה'ב מדווחים על כך כבעיה לאומית עם השלכות רפואיות וחברתיות חמורות ומעוררות דאגה, כי העליה בצריכת התרופות הללו מלווה בעליה ניכרת בשיעור מקרי המוות כתוצאה מנטילת מנת יתר של אופיאוידים. נוצר במצבים אלה קושי בניהול טיפול בכאב וניהול הרדמה במקרה של ניתוח.

על רקע זה יש לפעול להגברת מודעות הרופאים והציבור הרחב לסכנות הנלוות לתרופות אלו ולפעול לצמצום צריכתן רק בעבור מי שבאמת נזקק להקלה מכאב חריף בעזרתן.נושאים חשובים נוספים שנדונו במהלך ההרצאות: טיפול חדשני במיגרנה באמצעות בוטוקס, טיפול בכאב לאחר אירוע מוחי, כאב כרוני בילדים ועוד.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע בביח'ל 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי...
*   לקראת ט'ו באב, מעניקה טיפים לפינוק...
*   השבוע ב'כללית' במחוז חיפה והגליל המערבי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים