השבוע במרכז הרפואי 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר ביח'ל 'כרמל'

בסקר רשמי וראשון של משרד הבריאות שסקר 1,300 סטז'רים מכל רחבי הארץ. בחרו הסטז'רים את בית החולים כרמל במקום הראשון ובציון הגבוה ביותר בנוגע לשביעות רצון מהסטאז'. ביח'ל 'כרמל' מוביל גם במעבדות הרפואיות

פורסם ב: 17/02/2019 15:30

ד'ר מיכל שטיינברג והסטז'רים של 'כרמל'. צילום: אלי דדון דובר ביח'ל 'כרמל'
וד עולה מהסקר כי ההתמחות המבוקשת ביותר אצל הסטז'רים היא הרפואה הפנימית אחריה רפואת ילדים ובמקום השלישי רפואת משפחה.

מדובר בסקר הראשון מסוגו שערך משרד הבריאות בשיתוף ועדת הסטאז' הארצית ופורום הדיקאנים לבתי הספר לרפואה בסיום שנת הסטאז' בבתי החולים והוא כלל 2,000 סטז'רים מכל רחבי הארץ.
בסקר נשאלו הסטז'רים שאלות רבות לגבי שביעות רצונם משנת הסטאז' במהלכה הם עוברים בין המחלקות השונות בבית החולים. את הציון המשוקלל הגבוה ביותר קיבל בית החולים כרמל בציון של 4.1 מתוך 5.

לדברי ד'ר מיכל שטיינברג אחראית הסטז'רים בבית החולים' : 'שילוב הסטז'רים הוא אכן אתגר שאנו שמחים לעמוד בו בהצלחה. בכל שנה גוברים האתגרים של צוותי הבריאות בישראל, ואילו מסלולים אקדמיים ואחרים מציעים פיתויים גדולים לצעירים בעלי כישורים כאוכלוסיית בוגרי בתיה"ס לרפואה. עלינו מוטל התפקיד של איזון בין הצורך בסטז'ר כרופא במערכת בריאות עמוסה וחסרה בכוח אדם רפואי, ומאידך הקדשה של זמן ומשאבים להדרכת הסטז'ר ולפיקוח אחר עבודתו. וכמובן, כמו תמיד אצלנו בבית החולים, איכות הטיפול הרפואי ובטיחות המטופלים שלנו עומדת לנגד עינינו בחשיבות עליונה.
לסטז'רים חשוב ללמוד ולהתמקצע כרופאים, והם גם שואפים למצוא במהלך הסטאז' מקום התמחות, וזה לא פשוט בבית חולים מבוקש כשלנו ובמחסור בתקנים הקיים במערכת הרפואה הציבורית'.

כאשר שנשאלו הסטז'רים עד כמה הם בטוחים שימליצו לחבריהם לעבור סטאז' בבית החולים שבו הם היו, הגיעו בית החולים 'כרמל' וכן ביח'ל 'בלינסון' מקבוצת 'כללית' למקום הראשון במדד ההמלצות. באופן כללי יוצא מתוך הסקר של משרד הבריאות כי בתי החולים השייכים לשירותי בריאות 'כללית' מדורגים בדרך כלל במקומות הגבוהים יותר לעומת בתי החולים הממשלתיים.

ד'ר עידית סגל סגנית ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות אומרת כי מטרת הסקר החדש שייערך מידי שנה היא לשקף לבתי החולים היכן הן צריכים להשתפר ואת מה לשפר בפילוח לפי מחלקות. 'התוצאות יכולות להצביע על בעיות באיכות ההוראה למשל והן נחוצות כדי לאפשר לבתי החולים להבין איפה הבעיות להשתפר ולהתחרות ביניהם.

ב'כרמל' ננקטו בשנים האחרונות מספר צעדים לקידום הדרכת הסטז'רים. סדנאות תקשורת ניתנות לכלל הסטז'רים והמתמחים שלנו ומטרתן להיטיב את התקשורת עם המטופלים ומשפחותיהם. ימי עיון ייעודיים לסטז'רים נערכים אחת לחודשיים, ובמהלכם מתקיימות הרצאות במגוון נושאים רפואיים והעשרה מקרב צוותי בית החולים. וכמובן קיים יחס אישי לכל סטז'ר במחלקות, עם חינוך לאנושיות ומקצועיות כדוגמה אישית המתקיימת יום יום בקרב הצוותים הרפואיים בכרמל. בכרמל אנו מאמינים שצעדים אלו הביאו לשביעות הרצון הגבוהה של הסטז'רים כמו גם של המתמחים'.

ד'ר אבי גולדברג מנהל בית חולים 'כרמל' סיכם: 'בחירת דור העתיד של רופאי ישראל ב'כרמל' משמשת לנו כמראה על איכויות בית החולים. הישגים אלו נבנו בעמל רב, שנים ארוכות של חינוך, הטמעה, דוגמא אישית וערכי יסוד שלאורם בית החולים כרמל פועל. בית החולים שם דגש על למידה מתמדת על מנת לספק את הרפואה הטובה והמתקדמת ביותר לתושבי חיפה והצפון. הדגש שאנו שמים על לימוד הן של הסטז'רים והן של כלל הצוות הרפואי, מוביל את כרמל להיות בית חולים איכותי ואהוב הן ע"י הסטז'רים והן ע"י המטופלים שלנו'.

*****כרמל מובילים גם במעבדות

הכנס הראשון של המעבדות הרפואיות ב'כללית' התקיים באודיטוריום של מרכז רפואי 'כרמל' והוצגו בו 16 פוסטרים במגוון פרויקטים שנעשו במעבדות. הפוסטר בנושא בניית אלגוריתם לבדיקות המשך של בירור פתולוגיות המטולוגיות שהציג ד'ר עימאד מוחמד זכה כפוסטר מצטיין, במקום השני זכה הפוסטר של עידית בלייס ממעבדת IVF שעסק בבניית מודל מותאם מעבדה לבחירת עוברים להחזרה לרחם בטיפולי הפרייה חוץ גופית תוך שימוש במאגר מידע ממוחשב (Big data). מנהלת המעבדות של כרמל ד"ר דינה פרין שכטר רתמה את בית החולים לטובת הכנס שנערך לראשונה בכללית. בכנס נכחו כ-140 עובדי מעבדות, מנהלי מעבדות ומנהלי איכות מכל מעבדות 'כללית' , מהצפון הרחוק ועד אילת בדרום וכן נציגים מאגף הרכש ומההנהלה הראשית.

הכנס שהינו פרי יוזמה של ד'ר דורון עמיחי מנהל מערך המעבדות הארצי, הובל ע'י ד'ר ענת בן-דור וד'ר סיגלית מודחי והתאפשר בזכות ד'ר דינה פרין-שכטר ונכונות בית החולים 'כרמל'. אומרת ד'ר פרין-שכטר: 'תוצאות לבדיקות מעבדה הינן גורם תומך החלטה קריטי עבור הצוותים הקליניים. המעבדות מהוות כיום גורם יוזם ומוציא לפועל של תהליכי איכות. תהליכי שיפור שמבוצעים בשלב נטילת הדגימה, בעת ביצוע הבדיקה במעבדה או בעת מסירת התוצאה לרופא בהכרח משפיעים על איכות התוצאה, איכות השירות ואיכות ההחלטה של הרופא המטפל'.

בכנס הוצגו חידושים אשר שפכו אור על תהליכי איכות ומצוינות מקצועית במעבדות 'כללית'.
לוועדה המדעית של הכנס הוגשו לשיפוט עבודות רבות והבחירה היתה מאתגרת. לצוות המארגן הצטרפו ד'ר מירה ברק ד'ר גלוריה ראשיד, שהוו את הועדה המדעית השופטת. מבין 12 מערכי מעבדות מוסדיים, תשעה הגישו עבודות מתחומי ידע מגוונים. העבודות הוצגו במושבי הרצאות ובפוסטרים.

הכנס נפתח בהרצאתו המרתקת של ד'ר אבי קלוגר על כוחה הסמוי של ההקשבה. בתחומי ניהול תהליכים המשלבים צוות רב תחומי הציגה ד'ר סלאם מזאריב הליך מורכב לקיצור זמן מתן תשובה למטופלות סרטן שד במכון לפתולוגיה במרכז רפואי כרמל.

ד'ר מעין שיינר מנהלת בנק הדם ב'כרמל' הציגה שיפור בתהליכי קבלת דגימה בבנק הדם וכפועל יוצא צומצם היקף פסילת דגימות דם לשם התאמת מוצרי דם לעירוי. תמר חוטר-אבירם מהמעבדה המחוזית בירושלים, הציגה שיפור בתהליך לוגיסטי לשינוע דגימות ממרפאות המחוז למעבדה.

ד'ר דורון ויינשטיין ממרכז רפואי 'מאיר' בכפר סבא, הדגיש את יעילותה של בקרה כוללת על בדיקות הנשלחות לביצוע במעבדות מיקור חוץ. ד'ר סער שטרנשוס ממרכז רפואי 'יוספטל' באילת הציג דרך להטמעת משוב מושכל לצוות מטפל בעקבותיו צומצם היקף פסילת דגימות סיקור לחיידקים עמידים.

בתחום המקצועי הוצגו חידושים בביצוע בדיקות מעבדה. ד'ר יצחק דב צ'רני מהמעבדה להמטולוגיה ממרכז רפואי 'בילינסון' חשף פיתוח חדשני של ערכת בדיקה שתסייע בטיפול בחולי למפומה. ד"ר מראם עזב מהמעבדה להפריה חוץ גופית ופוריות הגבר ממרכז רפואי סורוקה, הציגה שיטה חדשה לבחירה יעילה של תאי זרע ממטופלים שחוו כישלונות IVF קודמים.

ד"ר איתי פיקהולץ מהמעבדה להמטולוגיה במרכז רפואי 'בילינסון' הציג אלגוריתם פנים מעבדתי העושה שימוש בתוצאות מעבדה, לזיהוי תקלות חבויות כפועל יוצא מניעת שחרור תוצאות חשודות כשגויות.

בתחום יישום טכנולוגיות חדשות הציגו ד'ר חן ברזני ממרכז שניידר לרפואת ילדים את תהליך הקמתה של המעבדה המטבולית הראשונה והיחידה בכללית, ד"ר אורית רוזנברג ממרכז רפואי 'העמק' בעפולה את האלגורתים לבדיקת צליאק וד'ר שלי נאור הציגה הליך משופר לאימות תוצאות בדיקות ל- HCV. הכנס שנערך בכרמל הסתיים בהצלחה רבה וזכה לתגובות נלהבות מכל משתתפיו, שכבר מצפים לכנס השנתי הבא.
ד'ר פרין וצוות המעבדות הבכיר של הכללית, תצוגת הפוסטרים בכנס. צילום :אלי דדון דובר ביח'ל כרמל

כנס מעבדות. צילום: אלי דדון, דובר ביח'ל כרמל

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע בביח'ל 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי...
*   לקראת ט'ו באב, מעניקה טיפים לפינוק...
*   השבוע ב'כללית' במחוז חיפה והגליל המערבי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים