'אלף שנים' מאת אילנה פריד. הוצאת 'מדיה 10'

כיצד מינפה ד'ר (לכימיה פיזיקלית) אילנה פריד תושבת גבעתיים את פיטוריה כדי לפרוץ בקריירה חדשה? היא עשתה זאת לא פעם אחת. ספר ייחודי המספר את ההיסטוריה היהודית באירופה במשך אלף שנים וכיצד שנאת הדת הפכה לשנאת הגזע, ועוד

פורסם ב: 04/02/2019 21:03

'אלף שנים' מאת אילנה פריד. הוצאת מדיה
אחרי קריירה מצליחה השזורה בהיסטוריה של המדינה, הוציאה אילנה פריד לאור רומן חדש, העוסק בהיסטוריה היהודית באירופה. ספרה 'אלף שנים' מביא את סיפורי ההיסטוריה באופן שכדאי להכיר.


היום היא בת 82 אך את הספר החלה לכתוב לפני שש שנים, כשהיא בת 76. בספר ייחודי ובדיוני היא מספרת את ההיסטוריה היהודית באירופה במשך 1,000 שנים, ומסבירה בצורה פשטנית וקלה איך שנאת הדת הפכה לשנאת הגזע ואיך ניתן לראות את אבות אבותינו כבני אדם תוך כדי ההתפתחות של אירופה.

ד'ר אילנה פריד, תושבת גבעתיים, נשואה, אם לשני ילדים וסבתא לארבעה נכדים, נולדה בתל-אביב ואחרי השירות הצבאי למדה כימיה באוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר הנישואין היא ובעלה דאז טסו לארה'ב ללימודי דוקטורט. כאשר חזרו ארצה היא החלה לעבוד כמרצה באוניברסיטה העברית, אך בשנת 1973, בעקבות קיצוץ באוניברסיטה, פוטרה יחד עם כל סגל המרצים הצעיר.


פריד החלה לחפש עבודה בתקופה שאחרי מלחמת יום הכיפורים, בשיאו של משבר האנרגיה העולמי, כאשר נוצר בעולם מחסור חמור בדלק. פריד התקבלה לעבודה בחברת 'תדיראן' אשר הקימה אז את 'אש'ד' - יחידה לניצול אנרגיית השמש לחימום ומיזוג בניינים. שם היתה אחראית על פיתוח קולטי שמש מתקדמים, מהחלוצות בתחום.

בשנת 1977 קודמה אילנה פריד וקיבלה לנהל פרויקט ראשוני באותה העת , פיתוח סוללות למכוניות חשמליות, אך הפרויקט לא הבשיל בשל העובדה שהטכנולוגיה של אז לא עמדה באתגרים הנחוצים, ופריד פנתה לדרך עצמאית כיועצת לנושאים טכנולוגיים ואנרגיה.

תחנה משמעותית נוספת בחייה של פריד היתה בשנת 1996, לאחר שמדינת ישראל חתמה על הסכם עם האיחוד האירופי, לפיו חוקר ישראלי יכול להגיש הצעת מחקר כדי לקבל מימון מהאיחוד האירופי. מדינת ישראל פתחה משרד שיטפל בכל הבקשות, ופריד שמשה יועצת בכירה למשך מספר שנים. לאחר מכן הקימו, היא ושותפה, חברה שעסקה בכל ההבטים של אירגון, ביצוע וניהול פרויקטים של האיחוד האירופי. לאחר כעשור, בגיל 75, פרשה.

בשנות ה-60 לחייה החלה פריד לאבד את שמיעתה. היא נזכרה שגם אביה עבר תהליך דומה, ובעקבותיו איבד חיות ומשמעות. פריד היתה נחושה לחיות אחרת. בין השאר, נכנסה לפעילות בארגון 'בקול – אירגון כבדי שמיעה ומתחרשים', ואף שימשה כיו'ר הארגון עד יוני 2018.


הרעיון לכתיבת הספר נולד בשיחה מבודחת על מדע בדיוני עם חברים, שיחה שבעקבותיה החליטה פריד לכתוב רומן, שיספר את סיפורה של יהדות אירופה וגיבורו יהיה אדם שחי אלף שנים. 'אנשים לא יודעים היסטוריה וחשבתי שאם אכתוב על הנושא בצורה קלילה, זה ימשוך אותם לקרוא וייתן להם נקודות למחשבה". המחקר שנדרש לכתיבת הספר ארך 6 שנים.

גיבור הספר, משה בן ישראל, מקיף עצמו בחברים, משפחה ומורים, תוך שהוא כותב את זיכרונותיו. אלה לוקחים אותנו מאירופה של שלהי ימי הביניים דרך תקופת הרנסנס, עידן ההארה והשינויים הגדולים של העת החדשה, אל הציונות ועד מדינת ישראל של ימינו. פריד מביאה בספר מספר נקודות מבט של אנשים שונים, ביניהם רבנים, מושלים, אישים מפורסמים כמו גם דמויות פרי הדמיון.

המחקר של פריד התבסס על טקסטים, תמונות והרצאות שהועלו לאינטרנט בשנים האחרונות, כמו גם על ספרים ומאמרים. בספרה היא בוחנת באיזה אופן הפכה שנאת הדת לשנאת הגזע. "לאורך ההיסטוריה רואים כי שנאו את היהודים לא בגלל שהם יהודים, אלא מפני שהחזיקו בדת שלא מאמינה במשיח הנוצרי, בן האלוהים. במהלך המחקר שלי גיליתי המון דברים גם על ההיסטוריה היהודית וגם על ההיסטוריה האירופאית וחשבתי לעצמי שאם אני לא יודעת – כנראה שיש גם אחרים שלא יודעים".

258 עמודים -89 ש'ח. להשיג ברשתות 'צומת ספרים' ו'סטימצקי' או ישירות מאתר החברה

www.media-10.co.il
ד'ר אילנה פריד מחברת הספר 'אלף שנים' בהוצאת מדיה 10

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'באבא' מאת אריה דרור. הוצאת 'אוריון'...
*   עקבות נסתרות מאת אדוארדו אלפרין. הוצאת...
*   'ילדי החצר הגדולה' מאת אילנה מושכל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים