'גורו' מאת אלדן, הוא יצחק (איציק) לנדאו המחלק את חייו בין סלוניקי ביוון לתל אביב הסוערת הרבה יותר. הוצאת 'ארגו'. כתבה: רונית קיטאי

איציק לנדאו (איזאק) נולד בחיפה, ולימים עקרה המשפחה לרמת גן. הוא 'עף' מתיכון חדש בתל אביב ביחד עם אסי דיין ז'ל. התחתן והתגרש מעו'ד נעמי לנדאו שמוכרת כמי שייצגה את אב הבית מני נפתלי וזכתה בתביעה עבורו.אחר כך הם גילו שאמנם לא קל ביחד אך הם לא יכולים זה בלי זו וחזרו לחיות ביחד. החיים שלו לא משעממים אפילו לרגע

פורסם ב: 23/01/2019 17:13

יצחק לנדאו המכונה אלדן וספרו גורו. הוצאת 'ארגו'
איציק לנדאו (איזאק) נולד בחיפה אל תוך מלחמת העצמאות. המשפחה גרה באותם ימים ברחוב חסן שוקרי וגרו שכנים יהודים וערבים זה לצד זה. אני מספרת לו שמצב זה קיים גם היום.

בשנת 1950 ייסדו הוריו עם חבריהם את שיכון עובדי קופת חולים ברחוב גולומב בהדר עליון ואת ראשית ילדותו שעברה שם הוא מגדיר כ'מרתקת'.

באיזו משפחה גדלת?

הוריי צבי ואסתר לנדאו ז'ל היו חלוצים שעלו מגרמניה ונימנו על מייסדי קיבוץ בית השיטה שעזבו לחיפה.
אבי ,צבי לנדאו היה מנהל לשכת העבודה ובאותם ימים זה היה מוסד חשוב מאין כמותו למצוא עבודה לאנשים עם המדינה שבדרך.

אבי , צבי לנדאו ז'ל, התפרסם כפעיל בחוג הפנימי של אבא חושי , ראש העיר חיפה הכל יכול של אותם ימים, ומפקד אזור ב'הגנה'.

אמי ,אסתר לנדאו ז'ל עבדה כאחות חדר ניתוח ונימנתה על הצוות הראשון של חדר הניתוח בבית חולים שנקרא אז 'רוטשילד' וכיום מוכר כ'בני ציון'. אגב,התמונה שלה תלויה עדיין בקומת ההנהלה.
אחיותיי המבוגרות יותר ברוריה ומרים למדו בבית חינוך עובדים (ז"ל) וחסן בק'.


ספר על תקופת הנעורים שלך לאחר שעזבתם את חיפה.


החל משנת 1954 גרנו ברמת גן. ילדות שגרתית והייתי בתנועת 'הנוער העובד' , בית ספר התיכון האליטיסטי תיכון חדש תל אביב, משם 'עפתי' עקב התנהגות פרועה ומופרעת .אתי 'עף' גם אסי דיין. ז'ל. סיימתי בגרות אקסטרנית כמיטב הנוער התל אביבי של אותם ימים ואחר כך שירות צבאי .

מקווה ששם לא התפרעת

'את השירות הסדיר עשיתי בגדוד 79 שריון בחטיבה 7. מבצע סמוע, מלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה ובמבצע כראמה (עם מצנע, קהלני ו'גוליבר' כמפקדי הפלוגה.) אחר כך עשיתי שירות מילואים בגדוד 955 המפורסם. בפשיטה המשוריינת על הראדאר המצרי, במלחמת יום כיפור ובמלחמת לבנון הראשונה.'


לימודים אקדמאיים?

'למדתי באוניברסיטת תל אביב ביולוגיה לתואר ראשון עם התמחות באימונולוגיה. בעת לימודי שם הכרתי את נעמי שהיתה לאישתי. אז היא היתה סטודנטית למשפטים. לימים המשנה לפרקליטת המחוז והיועצת המשפטית של ההסתדרות. במשך קרוב ל-28 שנים היא היתה בעלת משרד ידוע ליחסי עבודה. נעמי לנדאו התפרסמה בשנים האחרונות כמי שתבעה וניצחה את משפחת נתניהו בתיק אב הבית, מני נפתלי והיא תבעה אותם שנית בתיק שירה רבן.

התחתנו כמה שבועות לפני מלחמת יום כיפור בשנת 1973, והתגרשנו ב-2008 וחזרנו לגור יחד ב-2011. גילינו שאיננו יכולים האחד(ת) בלי השני(ה). אנו הורים לגיא לנדאו עו'ד וארכיטקט ף מומחה לתכנון ובנייה. גיא הוא אב לגפן וטמיר. אשתו גלית לנדאו היתה בעבר כלכלנית ראשית ב'כללית' וכיום עושה את התמחותה במשפטים במשרדה של נעמי.


עודד לנדאו הוא בוגר פילוסופיה באוניברסיטת תל אביב וגם .... שף.בעבר היה שותף של השף אייל שני. כיום שמאי מקרקעין ומומחה להתחדשות עירונית. עודד הוא אב לעמית ועמוס ורעייתו היא עמליה לנדאו סמנכ'לית משאבי אנוש בחברת השקעות בינלאומיות.

שני לנדאו למדה תואר שני סוציולוגיה באוניברסיטת חיפה. תואר שני ביחסי עבודה בינלאומיים באוניברסיטת ברלין והיא סמנכ'לית בית העמותות ופעילה חברתית בעמותות חברתיות.

היום אתה כותב ספרים אבל על הקריירה שלך אינני יודעת דבר.


משנת 1974 ועד 2003 עבדתי כאיש שיווק של ציוד ומכשור רפואי. התחלתי כאיש מכירות זוטר, התקדמתי לניהול צוות, ניהול מכירות וסיימתי כמנהל החטיבה הרפואות בחברת אינווסט. משנת 1997 התמחינו בעיקר בהחדרת טכנולוגיות חדשניות לצנתורי לב.

בשנת 2003 ייסדתי עם חברי את קרדיומטר ,הסטארט אפ שפיתח מיכשור ואלגוריתם לאבחון מוקדם של מחלות לב משמעותיות, לרבות חיזוי הצורך בצנתורים. שימשתי מנהל פיתוח עסקי עד לשנת 2010.
מאז 2013 אני מקדיש את עצמי לכתיבה. ספרי הראשון 'גורו' ראה אור ב -2018 והשני – 'אינשם' נמצא כבר בשלבי עריכה'.

על מה הספר 'גורו'?

'זהו רומן שמתכתב עם חוויותיי בעולם הצנתורים, מפגשיי (במסגרת ניהול הניסויים הקליניים) עם מצונתרים מהפריפריה בעיקר מהקהילה המרוקאית. הפרק האמריקאי בספר נוגע בחוויותיי בניהול הניסויים ב וושינגון DC וניו יורק.

הספר מתכתב גם עם פרשת אהבתי המרוקאית מהדרום, המפגש בין 'צפונבון' תל אביבי והתרבות האחרת של אנשי הפריפריה . הספר מתכתב גם עם חיי הנישואים שלי הפרידה והשיבה.

בשנת 2013 נסענו למסע ארוך בשניים (אנחנו ומכונית) בכל צפון יוון. גילינו עולם אחר, קסום, שפוי יותר ואנשים ידידותיים. מאד. הואיל ובאותם ימים עמדנו תחת מתקפה אישית של בית ראש הממשלה (תיק אב הבית מני נפתלי). וחשיפה מסיבית לתקשורת, החלטנו לחלוק את חיינו בין סלוניקי השפויה ותל אביב הסוערת.

החיים בסלוניקי איפשרו לנו (לי בעיקר) להימלט לשעה מחברה שהפכה בוטה וולגרית וגסה. הספר 'גורו' מתאר חוויות והוא חזה את התדרדרות החברה הישראלית למה שהיא היום.החיים בלב סלוניקי פשוטים יותר, מתוחכמים פחות ובעיקר עם המגע האנושי החם שאבד לנו. כיף אמיתי. סלוניקי העניקה לי את השקט הנפשי להשלים את 'גורו' ולכתוב את 'אינשם' רומן על רקע הקהילה הגאה בתל אביב.

*****

מה אומר על הספר הח'כ לשעבר דניאל בן סימון?

'רומן חזק, עכשווי, שאינו מכבס מילים. הסיפור אקטואלי מאוד ונוגע במערכת העצבים החשופה שבין האליטות והמקופחים. זו לבה רותחת והכותב נכנס אליה באומץ ובידיים חשופות. כתוב נהדר'

'גורו' הוא רומן פוליטי מאת: אלדן שהוא כינויו של איציק לנדאו. את הספר ערך קובי מידן והוא יצא לאור ב
הוצאת 'ארגו'. הספר מכיל 278 עמודים - 78 ש'ח.


על פניו, "גורו" הוא רומן קולח ומרתק, המספר סיפור אהבה רווי יצרים, כואב ובלתי אפשרי בין דוקטור הדס , קרדיולוג תל אביבי ידוע, לאישה נשואה תושבת הדרום שחייה מצטלבים לפתע בחייו.

אולם 'גורו' הוא גם בעיקר סיפור על התנגשות בין עולמות. בין האליטה התל אביבית האשכנזית והשמאלנית, לבין הקהילה המרוקאית בפריפריה. התנגשות הגורמת לרעידת אדמה מטלטלת, החושפת את השבר והניכור העמוק בין הפריפריה לעיר הגדולה, ואת החומה התרבותית הגובהת ומתרחבת ביניהן מיום ליום.

'גורו' הוא סיפור על הגזענות ההפוכה, על התפרצות הר הגעש העדתי, על השנאה, הטינה והעוינות של הפריפריה לאליטה התל אביבית.

'גורו' הוא סיפורו של דוקטור הדס, אך בד בבד הוא גם סיפורה של 'מדינת תל אביב' ומשמש כצופר אזעקה או כקריאת השכמה. מי שמחפש הפי אנד לא ימצא אותו שם.הספר נכתב ב-2013 כנבואה מצמררת על השד העדתי העתיד להתפרץ ולזעזע את החברה הישראלית.


על מחבר

אלדן (שמו הספרותי של איציק לנדאו) יליד חיפה 1948. עסק במשך 35 שנה בשיווק, מכירות ופיתוח עסקי בשוק הרפואי בישראל בדגש על התחום הקרדיולוגי. בקי בעולם תעשייתהצינתורים עתירת ההון ובמתרחש מאחורי הקלעים שלה. תיכנן ובנה ניסויים קליניים בינלאומיים בתחום הקרדיו-וסקולרי.

כל חייו הקפיד לעזוב בטרם עת כל מקום שהגיע אליו, לרבות ביה"ס התיכון היוקרתי, הקורס בצה"ל, האוניברסיטה ורבות מהחברות שעבד בהן. חברות שניהל נסגרו. הוא הצטרף לחברת סטרט אפ ידועה, אך גם היא נסגרה.

כיוון שכך, פנה לכתיבה והתמכר לה. גורו הוא ספרו הראשון, שהחל בכתיבתו לפני כחמש שנים. הוא כבר בעיצומה של כתיבת ספרו השני.

בוגר מדעי החיים, אוניברסיטת ת"א. עד לפני שלוש שנים התגורר בתל אביב. כיום חי ביוון.

גרוש+3. בזוגיות.


תגובות קוראים

"לא זוכרת שספר ריתק אותי כך כבר הרבה זמן... לא יכולתי להניח אותו... הסיפור נפלא, אוטנטי ואכן נוגע במערכת העצבים החשופה...אין אף מילה מיותרת."
רשל פילוסוף, ראש הקהילה היהודית/ ישראלית במלבורן

-"נהניתי מאד לקרוא את הספר. הוא לא מתחנף לקורא, מפגין עושר תרבותי וכתוב בצורה קולחת וקריאה מאד."
ד"ר דן כהן
הספר 'גורו' מאת אלדן (יצחק לנדאו). הוצאת 'ארגו'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   שני ספרים באותו הספר. תהפכו את הצד...
*   'המזוודה' סיפור מסע אל מעמקי ההוייה...
*   'תָּמָר וְאִיתָמָר בֵּין שְׁבִילֵי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים