'עץ תאנה' הוקרן הערב באולם רפפורט במסגרת פסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-34 חיפה. כתבה וצילמה: רונית קיטאי

סרטה של הבמאית הישראלית עלמורק דוידיאן 'עץ תאנה' שהפיקו סער יוגב ונעמי לבארי, יוקרן בבכורה עולמית בפסטיבל טורונטו, כחלק ממסגרת Discovery section. זהו סרטה העלילתי הארוך הראשון של דוידיאן, שעלתה לישראל מאתיופיה בגיל 11. את 'עץ תאנה' היא צילמה בארץ מולדתה במשך חמש (!) שנים

פורסם ב: 27/09/2018 23:44

בטרם פתחה פנינה בלייר המנהלת האמנותית של פסטיבל הסרטים חיפה את הסרט,היא הביעה תנחומים והשתתפות בצער העמוק של אבי נשר ומשפחתו על האסון שקרה עם מות בנם ארי נשר ז'ל בתאונת דרכים. כל הצוות שלנו שבור, היא הודתה ואכן אפשר היה לחוש את האוירה העצובה אך גם הם הבינו שכמו בחיים עם המשפט ש'ההצגה חייבת להמשך' הם שמו הצידה את תחושתם האישית והחום והאהבה שהם חשים לקולנוען המוכשר אבי נשר, אשר סרטו 'סיפור אחר' הוקרן בעת פתיחת פסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-34 בחיפה במוצ'ש האחרון.

העלילה הסבוכה מתרחשת בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 בכפר הסמוך לאדיס אבבה והמצלמה עוקבת אחר מינה, נערה המיודדת עם אלי אשר הפגישות ביניהם מתקיימות תחת עץ התאנה. בעת שהוא מסתתר מפני השלטונות, כדי שלא יגייסו אותו לצבא בזמן מלחמת האזרחים במדינה, מתכוננת משפחתה של מינה לקראת עלייה לישראל. מינה מסרבת להיפרד מאלי ויוזמת תוכנית שבאמצעותה הוא יוכל להצטרף למסע של משפחתה, סופגת מכות קשות והשפלות בדרך החתחתים הזאת.

בשביל עלמורק דוידיאן זו היתה התרגשות רבה לחזור לארץ הולדתה ולפגוש קרובי משפחה שלה. למרות שזה לא סרט אוטוביוגרפי, הרי שאי אפשר להמלט מאירועים הזכורים לה בילדותה ונחרטו כחוויות של אנשים קרובים ללבה.

הבמאית עלמורק דוידיאן אם לאדם בן השלוש, הנמצאת בחודש שביעי להריונה עם בן ובת בדרך, למדה קולנוע במכללת תל חי ובבי'ס סם שפיגל. היא הספיקה לביים מספר סרטים קצרים והתסריט שלה ל'עץ תאנה' זיכה אותה בפרס ראשון בחממת הקולנוע בירושלים בשנת 2014.

מפיק 'עץ תאנה' סער יוגב הגיע להקרנת הבכורה בפסטיבל הסרטים חיפה מברלין שם הוא חי מזה שנה .הסרט, קו־פרודוקציה ישראלית־גרמנית־צרפתית, בו מדברים בשפה האמהרית, צולם באדיס אבבה שבאתיופיה עם צוות שחקנים מקומיים וחלק מהם הגיעו היום להקרנת הבכורה בישראלית במסגרת תחרות פסטיבל הסרטים בחיפה . בין אלה שנראו שם היתה שחקנית שהיא פופולרית מאוד באתיופיה ווינישט בלצ'ו שבאה בלבוש גלבייה בצבע לכן וכן שחקנית אתיופית נוספת שיופיה עוצר נשימה והיא Beternem Asmamaw . האחרונה שמחה מאוד לפגוש בין האורחים שהגיעו להקרנת הסרט את בת דודתה שמתגוררת בנתניה וזוהי ענת אנטנש אשר בעלה איש צבא קבע עוסק בתחום האלקטרוניקה ולהם שני ילדים.


הסרט מועמד לחמישה פרסי אופיר, בהם לסרט הטוב ביותר, לתסריט הטוב ביותר ולצילום הטוב ביותר. הוא משתתף בתחרות הסרטים הישראליים העלילתיים של פסטיבל הסרטים חיפה ה-34 בחיפה, ולמרות ש'עץ תאנה' הוקרן בפסטיבל טורונטו בין הבין 6 ל–16 בספטמבר 2018 לא מסתיר המפיק סער יוגב את תחושתו האישית כי הכי חשוב לו זוהי הקרנה בפסטיבל הסרטים חיפה.

בין הקהל נצפו הגברת הראשונה של חיפה פרופ' רבקה יהב, רעייתו של ראש העיר חיפה יונה יהב, אנשי קולנוע, מנהלות יחסי הציבור של פסטיבל הסרטים חיפה דורית חורדי והדס שפירא, פנינה בלייר המנהלת האמנותית של פסטיבל הסרטים, צלמים וביניהם ירון שרף התל אביבי שהוא ירושלמי במקור, וצוות בכיר של אתו'ס וביניהם שרון לוגסי, טלי דגן, נוגית אלטשולר, נעמה אלטשולר, המפיקה רות לב ארי, איש יחסי הציבור גיל מזרחי מ'גיק דיגיטל', אודיה שווץ ועוד. ליד סיר המרק והתקרובת בשעת ערב מאוחרת ניצבה כמו בכל יום רות בר העובדת ב'גרג אירועים' שמנהל אודי וייצמן ולפני שנה היא עזבה את רחוב הלל בחיפה עם שפע המדרגות אל ביתה ועקרה לקרית ביאליק.
צילום קבוצתי. 'עץ תאנה' בפסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-34 חיפה. צילום: רונית קיטאי

בית לחם אסמאמאווה. צילום רונית קיטאי

בנות הדודות. מנתניה נראית מימין ענת אנטנש עם בית לחם אסמאמאווה. צילום :רונית קיטאי

דורית חורדי מנהלת יחסי הציבור של פסטיבל הסרטים חיפה והצלם התל אביבי ירון שרף. צילום :רונית קיטאי

בית לחם אסמאמאווה ומימינה הבמאית עלמוורק דוידיאן. צילום: רונית קיטאי

הבמאית הישראלית עלמוורק דוידיאן ווויינשיט בלאצ'ו השחקנית המפורסמת מאתיופיה על במה אחת. צילום רונית קיטאי

השחקנית מאתיופיה בית לחם אסמאמאווה ומשמאלה השחקנית הידועה מאתיופיה וויינשיט בלאצ'ו. צילום :רונית קיטאי

השחקנית מאתיופיה בית לחם אסמאמאווה מברכת. צילום :רונית קיטאי

מימין לשמאל טלי דגן, פנינה בלייר ודורית חורדי.צילום : רונית קיטאי

'עץ תאנה'. צילום: רונית קיטאי

מימין לשמאל המפיקים נעמי לבארי וסער יוגב. צילום: רונית קיטאי

'עץ תאנה. צילום :רונית קיטאי

'עץ תאנה'. צילום: רונית קיטאי

עלמוורק דוידיאן. צילום :רונית קיטאי

צילום: רונית קיטאי

'עץ תאנה'. צילום: רונית קיטאי

צילום: רונית קיטאי

'עץ תאנה'. צילום: רונית קיטאי

שרון לוגסי מנהל פסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-34 חיפה והמפיקה רות לב ארי. צילום: רונית קיטאי

להקרנת הסרט הגיעה הגברת הראשונה של חיפה פרופ' רבקה יהב רעייתו של ראש העיר חיפה יונה יהב. מימינה פנינה בלייר ודורית חורדי. צילום :רונית קיטאי

'עץ תאנה'. צילום :רונית קיטאי

סיר מרק בטטה אשר לידו ניצבה רות בר מ'גרג אירועים' בניהולו של אודי ויצמן, 'נגמר' מהר מאוד. צילום רונית קיטאי

'עץ תאנה'. צילום: רונית קיטאי

נעמה אלטשולר בשיחה עם שרון לוגסי. צילום: רונית קיטאי

ליד דלת הכניסה לאולם נראים מימין גלעד סקר מאולם רפפורט ולשמאלו הסדרן של האולם שהמתין עם פרחים לחלק לצוות שיעלה על הבמה. צילום רונית קיטאי

מימין לשמאל המפיקה נעמי לבארי והבמאית והתסריטאית עלמוורק דוידיאן. צילום: רונית קיטאי

המפיקים והבמאית עלמוורק דוידיאן. צילום רונית קיטאי

'עץ תאנה'. מפגש שכזה. צילום: רונית קיטאי

מימין לשמאל המפיקים נעמי לבארי וסער יוגב. צילום רונית קיטאי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   כנס העסקים השנתי 'לצמוח מהצפון' נערך...
*   הערב הוקרן ב'סינמטק' חיפה הסרט 'החבר...
*   יריד מעצבים מובילים יתקיים במתחם...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים