שלושה זרים זהים - Three Identical Strangers הוקרן הערב באולם רפפורט בפסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה. כתבה וצילמה: רונית קיטאי

הסרט התעודי Three indentical Strangers יצא להקרנה מסחרית וקוצר הצלחות בכל מקום בו הוא מוצג. מרתק ונוגע ללב ומעורר אין ספור מחשבות. 'שלושה זרים זהים' הוקרן בנוכחות המפיקה הבריטית בקי ריד, בתום ההקרנה השיבה Becky Read לשאלות שהופנו אליה. אגב,זהו סרטה הקולנועי הראשון של המפיקה המוכשרת הזאת לאחר שעבדה במשך שנים כמפיקה בטלויזיה

פורסם ב: 23/09/2018 20:38

Becky Read with the film Three Identical Strangers. photo: Ronit Kitai
הנחה את האירוע דיויד שהציג את מפיקת הסרט 'שלושה זרים זהים', בקי ריד . היא ילידת לונדון שהגיעה לביקור ראשון בארץ ושותפה לה במלאכת ההפקה גם גרייס יוז-האלט שלא הגיעה אתה לביקור בפסטיבל זה. שלוש שנים ארכה הכנת הסרט והפקתו כסרט תעודי. הוא מרתק מהרגע הראשון ועד לסופו המפתיע והכואב.

שינוי גורלות של שלישיות ושל תאומים ע'י מוסד יהודי בו נמסרים תינוקות יהודיים לאימוץ, וחוקרים המשחקים בחיים שלהם ושל הוריהם המאמצים. ההורים והילדים לא ידעו שהם חלק ממחקר על הפרדה בין אחים ואחיות. זה נשמע בלתי אנושי ובהחלט ניתן להגדיר זאת כאכזריות ועוד במוסד יהודי ,שבינתיים נסגר ומזל שכך.

מי היה מאמין שזה אפשרי שמוסד יהודי שאליו נמסרו תינוקות לאימוץ , כולל תאומים ושלישיות, יפרידו בין התינוקות וכל משפחה תקבל רק תינוק אחד מבלי ליידע את ההורים המאמצים כי לפעוט שנמסר להם יש לו אחים? מה קרה לילדים וכיצד הם גילו זה את זה וזו את זו?

במשך שנים רבות ערכו ה'חוקרים' מבחנים שונים בביתם של ההורים המאמצים . מעקב שנתי אחר התפתחות הילד והתנהגותו וכך גם מעקב על ההורים שגידלו אותו. השלישיה שנמסרה לאימוץ וכל אחד למשפחה אחרת ובדרך מוזרה הם מגלים זה את זה וקורים דברים כלל לא שגרתיים ויש גם סוף בלתי צפוי.

לדברי המפיקה becky Read אחד הבנים , אדי שהתאבד בהיותו בן 34 .אביו שהיה הדומיננטי ביותר מבין אבות השלישייה נפטר גם הוא, גם אמו של בובי נפטרה. את האם הביולוגית לא הצליחה בקי ריד לראיין כי היא נפטרה זה מכבר.

השלישיה נפגשה עם אמם הביולוגית פעם אחת בלבד רק כדי לגלות לפי הצילום שלה כאשר היתה צעירה ונכנסה להריון מסטוץ בסיום לימודיה, כי הם דומים לה שתי טיפות מים או במקרה של השלישיה אפשר להגדיר זאת כשלוש טיפות מים.

השלישיה פתחה ביחד מסעדה והעניקה לה את השם 'השלישיה' ,כמה צפוי. תחילתה בכיף ובהצלחה ובהמשך הדברים התגלגלו אחרת אך לא נעשה ספוילר לכך.

מתי מתחיל סיפורה של השלישיה? בשנת 1980 בניו יורק מגלים שלושה בחורים יהודים בני 19 : בובי ספרן, אדי גאלנד ודייוויד קלמן ,בדרך מקרית ביותר כי הם שלושה אחים שנולדו כשלישיה זהה, הופרדו בלידתם ונמסרו לאימוץ למשפחות שונות. האיחוד המשמח הופך את השלושה לסנסציה בינלאומית והם זוכים לתוכניות אירוח ללא הרף ולצ'ופרים רבים כסלבריטאים. עם כל השפע והטוב נחשף סוד מדהים ומטריד, שיכול לשנות את ההבנה שלנו לגבי הטבע האנושי.

סרטו של טים וורדל זכה בפרס מיוחד של חבר השופטים בפסטיבל סאנדאנס, הוקרן בפסטיבלים רבים ברחבי העולם, וזכה להצלחה רבה כאשר התחילו להפיץ אותו בדרך מסחרית. הבמאי טים וורדל מטפל בסיפור האנושי, המרגש והמרתק בתבונה , ברגישות ובמיומנות, ומציג בפני קהל הצופים שאלות נוקבות לגבי הורות, סמכות ורצון חופשי.

פילמוגרפיה: One Killer Punch (2016), Lifers (2012).

בימוי טים וורדל
הפקה בקי ריד, גרייס יוז-האלט
צילום טים קראג
עריכה מייקל הארט
מוסיקה פול סונדרסון
ארה'ב 2018
'שלושה זרים זהים' השתתף בפסטיבלים סאנדאנס (פרס מיוחד של חבר השופטים), הוט-דוקס
Becky Read, David D'art and Gilad Saker. photo Ronit Kitai

בקי ריד משיבה לשאלות הצופים. הנחה דיויד. צילום: רונית קיטאי

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   כנס העסקים השנתי 'לצמוח מהצפון' נערך...
*   הערב הוקרן ב'סינמטק' חיפה הסרט 'החבר...
*   יריד מעצבים מובילים יתקיים במתחם...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים