דרמת המתח 'אנתרקס' בהשראת אירועים אמיתיים תוקרן החל מ- 12.7.18 בבתי הקולנוע ברחבי הארץ

שי, נועם, דני, אלון ואביבי שירתו יחד בצבא, בסיירת 'מגלן'. בזמן שירותם הצבאי הם התנדבו להשתתף בניסוי שמטרתו הייתה למצוא חיסון נגד אנתרקס. שבע שנים אחרי, הם מגלים שלחיסון יש תופעות לוואי הרסניות ויוצאים ברגשות מעורבים למסע לחשיפת האמת המטרידה והמפתיעה, ולהתמודדות עם מציאות חדשה ומאיימת.

פורסם ב: 29/06/2018 18:38

כרזת (פוסטר) הסרט 'אנתרקס'. צילום: יח'צ
בגיל 19 שי שרף היה עד לניסוי סודי רפואי נגד נגיף האנתרקס. במאי הסרט שי שרף לא השתתף בניסוי בעוד שחבריו נאלצו להתנסות בכך. הנסיבות לכך מתגלות במהלך הסרט......

בימוי – שי שרף
תסריט – יעל אורון
מפיקים – אלעד פלג, חגי ארד דרומהפקות
עריכה – אייל סיבי
צילום – דויד מיכאל שחר
עיצוב אמנותי – צוף פרג
עיצוב פסקול – אורי צ'צ'יק, בן לוי, ניל גיבס
שחקנים – אודי פרסי (נועם קפלן), עמית אפשטיין (שי שרף), זיו פלג (דני קליין), ליאור חסון (יותם אביבי), אורטל בן שושן (מיכל קפלן), דנה מיינרט (שלי אביבי)
ישראל 2017
77 דקות

הפצה: טרנספקס/סינמה פה

הופק בתמיכת - הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה, קרן הקולנוע הישראלי, המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים, מפעל הפיס, המכללה האקדמית ספיר
יחסי ציבור – דורית חורדידבר הבמאי - שי שרף


בשנת 1999 הייתי בן 19, אחרי שנה וחצי בצבא. שירתי ב"מגלן", אחת היחידות המובחרות של צה״ל. יום אחד הגיעו ליחידה שלי קצין הרפואה הראשי של צה״ל, ומסביבו הרבה ״פלאפלים״. הכניסו אותנו לחדר תדריכים, לקחו לנו את הטלפונים הניידים והחתימו אותנו על סודיות.

סיפרו לנו שמדובר בחיסון נגד אנתרקס,- בשלבים הסופיים שלו - ושהוא עובד. הם הסבירו שמבחינה חוקית, חייבים לבצע ניסוי על בני-אדם לפני שהחיסון יוצא החוצה, ושלא נשקפת לנו סכנה. נאמר לנו שבמלחמה הבאה - לפי מידע מודיעיני - רוב ההרוגים יפגעו מאנתרקס. לכן כדאי לנו להיות מחוסנים- ובמיוחד ליחידה שלנו - בגלל הייעוד הסודי שלנו במלחמה. הייתה התרגשות באוויר, הרגשנו שאנחנו חלק מדבר מאוד סודי וחשוב למען המדינה.

הייתי בדילמה. מצד אחד, רציתי לקחת חלק בניסוי החשוב ולהיות מוגן מפני אנתרקס. גם לא רציתי להיות שונה מהאחרים. הייתי בן 19, ומורעל על הצבא. מצד שני, לא יכולתי להתעלם מהעובדה שמדובר בניסוי, והייתה לי תחושת בטן לא טובה.

הניסוי החל, הם היו מגיעים בסוואנות לבנות חדשות לכל מקום בו הצוות שלי היה מתאמן. גם למקומות הכי נידחים בארץ. הם היו מקימים אוהל שחור, כדי שלא ניתן יהיה לראות מה קורה בפנים, ומכניסים אחד-אחד את המתנדבים, בשביל לקבל זריקה ולקחת דם לצורך מעקב.

לאחר שכל אחד מהנסיינים קיבל שבע זריקות, הניסוי הסתיים והם נעלמו. מבלי שהצוות שלי ידע האם הניסוי הצליח או לא, ומה היו מסקנותיו. שנה לאחר מכן פורסמה ידיעה בעיתון, שחיילים אמריקנים, שהשתתפו בניסוי דומה, סובלים מתופעות לוואי - אבל לא ייחסנו לזה חשיבות.

השתחררנו מהצבא. מילואים כל שנה, צו 8 בחומת מגן. באוגוסט 2006 פרצה מלחמת לבנון השנייה ומהר מאוד חבריי ואני שוב היינו בחזית. החטיבה שלי איבדה שבעה אנשים. נסעתי להודו לנקות את הראש.

כשחזרתי, התפוצץ הסיפור. השנה הייתה 2007, בתכנית התחקירים "עובדה" גיליתי לראשונה שמאות חיילים השתתפו בניסוי, והרבה מהם סובלים מתופעות לוואי. כשחלק מהחיילים התלוננו על תופעות לוואי, הצבא הפנה להם עורף וסרב לתת לרופאים המטפלים את מרכיבי החיסון. היה צורך לגרום לצבא לשתף פעולה, גם במחיר שבירת הסכם הסודיות, ולחשוף את הניסוי לתקשורת. לקחתי את זה מאוד קשה. מאותו הרגע הרגשתי שאני לא מאמין לאף אחד, גם לא לצבא המוסרי בעולם.

ברגע הזה נולד הרעיון לעשות את הסרט. פרסום התחקיר של ״עובדה״ והמלחמה הציפו אצלי הרבה שאלות על הקשר שבין אדם למדינתו. סיפרתי ליעל (התסריטאית) על התחושות והרעיון, וביחד יצאנו למסע של עשר שנים. התגובות לסרט היו מעורבות: חלק נדהמו והשתוקקו לקחת חלק בעשייתו, וחלק ברחו ממנו כמו מאש. הנושא היה נפיץ. לצילומים יצאנו צוות מצומצם של אנשים. חברים נידבו את ביתם לצילומים, השחקנים הביאו את הבגדים מהבית, בני המשפחות הכינו אוכל לסט, והתייצבו להיות ניצבים - כולם יחד מגויסים במאה אחוזים לספר את הסיפור החשוב.

הדמויות בסרט מבוססות על חברים אמיתיים, המקומות קיימים במציאות, ומשולבים בסרט קטעים דוקומנטריים אותנטיים. ״אנתרקס״ מציג אמת מכוערת, קשה לבליעה במציאות הישראלית, אבל כזו שחייבים לצעוק אותה.

שי שרף – במאי וצלם בוגר תואר ראשון בקולנוע באוניברסיטת ת"א. שי עובד בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה כעשור. בעבודותיו בוחר לשוטט על הקו הדק בין אמת לבדיון, משלב בין זיכרון אישי לקולקטיבי ומחבר בין ז'אנרים גבוהים ונמוכים. "אנתרקס" הוא הפיצ'ר הראשון שלו המבוסס על סיפורו האישי.
יעל אורון - תסריטאית ועורכת תסריט. בוגרת תואר ראשון ושני בקולנוע באוניברסיטת ת"א. כתבה שני סרטים באורך מלא בתמיכת הקרנות. "אנתרקס" הוא הפיצ'ר הראשון שלה שמופק. כתבה שלושה סרטים קצרים (עד 30 דק') שהופקו וזכו בפרסים בפסטיבלים בארץ ובעולם. עורכת תסריט של קומדיית האימה "מורעלים" (45 דק', בימוי: דידי לובצקי).


אודי פרסי (נועם קפלן)
אודי (יהודה) פרסי, שחקן תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה. ב 2005, לאחר שירותו הצבאי, החל ללמוד משחק בסמינר הקיבוצים ובמהלך לימודיו זכה במלגות רבות ("קרן שרת", "אלי ליאון", "סמינר הקיבוצים"..).
סיים את לימודי המשחק שלו ב 2008 ובשנת 2011 סיים וקיבל תואר ראשון משולב [B.E.D]
בבימוי והוראת התאטרון. בשנה האחרונה ללימודי התואר זכה במלגת הצטיינות כבמאי מטעם סמינר הקיבוצים.
בין התאטראות בהם שיחק: הבימה, הקאמרי, תיאטרון באר שבע ורבות נוספות. ביוני 2015 נבחר אודי לאחד מהשחקנים המבטיחים של השנה הקרובה בפרויקט של עיתון "פנאי פלוס".

הסרטים הנוספים בהם השתתף:
"חתונה מנייר" סרטו של ניצן גלעדי בו הוא שיחק יחד עם רועי אסף, מורן רוזנבלט ואסי לוי. "קאפו בירושלים", סרטו של אורי ברבש בו הוא שיחק יחד עם גיל פרנק ומאיה דגן, נמל בית" סרטו של ארז תדמור, "לעבור את הקיר" סרטה של רמה בורשטיין בו הוא שיחק יחד עם נועה קולר, עוז זהבי עמוס תמם, "10% ילדה שלי" סרטו של אורי בר און וכעת הוא מופיע בתפקיד הראשי בסרטו של שי שרף "אנתרקס". בקרוב יצא לאקרנים סרטו של יובל הדדי "15 שנה" בכיכובו של פרסי. בתפקיד הראשי.
בימים אלו מופיע בסדרה "שלטון הצללים" בהוט כאסי (בן זוגו של תום אבני).


מפיקים – דרומהפקות – חגי ארד ואלעד פלג
חברת דרומהפקות אשר הוקמה בשנת 2009 ע"י אלעד פלג וחגי ארד וממוקמת בדרום הארץ, ליד שדרות, שמה לעצמה למטרה לקדם את עשיית הקולנוע בדרום ולפתח יצירה קולנועית דרומית. החברה מפיקה סרטים עלילתיים ודוקומנטריים המציבים את האדם במרכז ועוסקים בנושאים חברתיים כהגירה, מוגבלויות, עוני, זכויות אדם ובעלי חיים ועוד. החברה רוצה להשמיע את קולו של ה"אחר" זה שקולו אינו נשמע ושלא תמיד זוכה לייצוג בתקשורת ההמונים. בין הסרטים שהחברה הפיקה "עלים אדומים" - זוכה פרס סרט הביכורים ופיפרסקי, פסטיבל ירושלים – 2014, "אינרציה" – "פסטיבל ברלין", "החיים על פי אוהד", דוקומנטרי, זוכה ציון לשבח דוק אביב, "החקירה"- פסטיבל גואה, הודו, "בין העולמות" - פסטיבל בוסאן ופסטיבל חיפה, "המחברות של אליש" – זוכה פרס העריכה, פסטיבל דוק אביב.

חגי ארד: בעל תואר ראשון בהצטיינות באמנות הקולנוע והטלוויזיה,מהמכללה האקדמית ספיר. שימש במשך כשנתיים כמנהל הפקות הגמר במחלקה לקולנוע בספיר. ביים את הסרט התיעודי "גם וגם" שודר ביס דוקו ובתמיכת קרן גשר.

אלעד פלג: בעל תואר ראשון במדעי התנהגות וכלכלה, תואר שני במנהל עסקים. המפיק הראשי של פסטיבל אוטופיה במשך 4 שנים, מנהל התוכן של סינמטק שדרות מיום הקמת הסינמטק ועד 2011
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   'סודהסטרים' עושה זאת שוב
*   עמנואל לולן סגן נשיא קונצרן לוריאל...
*   או לה לה! פסטיבל הרביעי לקומדיות צרפתיות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים