הערב נחנך ביה'ס הקהילתי לתקשורת ע'ש שלמה תל ז'ל. כתבה וצילמה: רונית קיטאי

בין המברכים היו ראש העיר חיפה יונה יהב, יעקב שחם עורך 'ידיעות חיפה' שהיה בין חבריו הקרובים. נכחו נרגשים אלמנתו ביאנקה תל וילדיו :אבי, אורלי ושון עם בני המשפחה שלהם. היה מרגש בעיקר בגלל שלמה תל ז'ל שכה חסר לאוהביו וביניהם כותבת שורות אלה

פורסם ב: 05/02/2017 22:39

ראש העיר חיפה יונה יהב ואבי תל וכל אחד מהם סיפר על שלמה תל ז'ל. צילום: רונית קיטאי
לאורך המסדרון פוזרו ביתנים שהאירו נקודות ציון בחייו של שלמה תל ז'ל. לשלמה תל המנוח היו חברים רבים כי אי אפשר היה שלא לאהוב אותו עד כדי הערצה . שלמה היה איש חכם מאוד, שראה את זולתו על כל המכלול ומכל אחד ידע להוציא את הטוב שבו.את הטקס הנחתה מנהלת ביה'ס ברח' אהוד בחיפה, עדנה דוד ונכחה בו גם סגניתה אריאלה שרון.

את השלבים בחייו של שלמה תל ז'ל הציגו תלמידי ביה'ס ובטקס הוסר הלוט משלט הנמצא במבואה.

בין המברכים ומספרים על האיש, העשייה והאגדה היו ראש העיר חיפה יונה יהב שגם העניק תעודה וזר פרחים לאלמנתו ביאנקה תל, האישה ששלמה ז'ל כה אהב, ויחד הם הקימו משפחה לתפארת,שהמשיכה את הרוח והיוזמה שלו נציג התקשורת שהוזמן לברך הוא מי שהיה חברו הטוב, יעקב שחם, עורך 'ידיעות חיפה'. בין השניים שררה חיבה הדדית שלא מוצאים כל כך בתחום התקשורת ובודאי לא בין 'מתחרים'. השניים צברו הרבה מאוד שעות וימים ביחד ומשלמה המנוח ידעתי עד כמה הוא אוהב את הקולגה שלו. 'רק את ואני רואים איכויות שיש ביענקל'ה שאחרים אפילו לא שמים לב אליהם', הוא חזר באוזני שוב ושוב.

בתקופת עבודתי רבת השנים ברשתות שוקן וברשת ידיעות תקשורת (ולא רק שם.ר.ק) , הכרתי היטב את הנפשות הפועלות. ישבתי באותם ימים רחוקים חדר אחד מול חדרו של יענק'לה שחם ושמעתי עיתונאי אחד שאמר עלי : 'פרימדונה עם חדר משלה', ואני הייתי העיתונאית היחידה בכל המערכת העצומה שם שהיה לה חדר משלה. בקולו נשמע כעס המהול בקנאה עזה .האיש שאמר זאת נפטר לימים בגיל צעיר, ממחלה קשה. קנאה היא רעל כידוע לכם.

ראש העיר יונה יהב הנחשב בין הטובים בראשי הערים, הבטיח וקיים. בכך הנציח את האיש ואגדת התקשורת הכתובה ולימים גם האלקטרונית. אני נזכרת ביום ההוא , בו לכדו עיניי את מודעת האבל המודיעה על מותו של שלמה ז'ל. זה היה בהחלט יום שחור בחיי. רק יומיים קודם לכן הייתי במסעדה במושבה הגרמנית עם אחת מחברותי ופגשתי אותו סועד בחברת בתו אורלי.

המסעדה הזאת נמצאת במרחק של בית אחד מהמיקום בו שכנו משרדי 'קורל תל', החברה שהקימה עבורי תמורת כסף רב ,את אתר 'רינונים' בו אתם גולשים, עפ'י מה שתיכננתי. השנה היתה 2002. שלמה היה גאה כאילו מדובר בבתו שהקימה אתר אינטרנט. הוא עקב בהנאה אחרי כל תגובה שהתקבלה. כאשר העלו אותי לשידור ב'קול ישראל' וראיינו אותי על אתר 'רינונים', היתה 'הצפה' בגלישה באתר מיד לאחר השידור.

לא הספקתי להתאושש מההתרגשות ועל הקו בביתי היה שלמה תל. הוא היה כל כך מאושר ונרגש עד שלרגע חייכתי לעצמי ושאלתי אם האתר שלו או שלי, כה גאה היה בהצלחתי. השיחות בינינו היו חלק מהשגרה הנפלאה בחיי. אני רואה את עצמי כבת מזל שיש לי חברים נפלאים, מסורים ואיכפתיים ועל כי ברגעים בהם אני צריכה משהו, האנשים הכי נפלאים שבעולם רוצים תמיד להוריד עבורי את הירח והכוכבים ורק לראות אותי מחייכת. שלמה תל ז'ל היה אחד מהם והיה שם ולאורך כל צומת דרכים בחיי ..לא היה אירוע משפחתי בו לא הייתי שם עם אורי. נכון. בכל חתונות ילדיו נכחנו. האחרון היה של צעיר ילדיו, שון תל.

כשהוא התקשר וביקש שארשום תאריך ביומן כי הוא מזמין אותי ואת אורי, האיש שאתי, אמרתי לו שבעל פה אני זוכרת שבמועד זה אנחנו כבר מוזמנים לחתונה אחרת. לא!!! את לא יכולה לעשות לי את זה!!! במשך שעה ארוכה הפציר בי שלמה ז'ל טלפונית לעשות הכל על מנת להגיע. 'תהיו אצלנו ואחר כך תמשיכו לחתונה השניה. חתונה כזאת לא תראו אף פעם בחיים.

האוזן שלי נהיתה אדומה כמו עגבניה בגלל השיחה הממושכת בסלולרי. 'בסדר, שלמה', אמרתי ואז בדיוק נפתחה הדלת והגיע תורי להכנס לטיפול אצל המסג'יסטית בקיבוץ מרחביה, אליו הגעתי לאחר נסיעה ארוכה .לא אני נהגתי כמובן.

לחתונה ה'שניה' שהיתה בעצם הראשונה, מעולם לא הגענו כי חתונה כמו זו שהיתה לשון תל, לא היתה ולא תהיה. ביאנקה תל תבל'א ושלמה המנוח, היו נרגשים ביותר. זמן לא רב לאחר מכן נפטר שלמה תל במפתיע, במקום העבודה שהקים.

אגב, המזמינים השניים מעולם לא סלחו לנו, ובצדק. פגועים מעצם העובדה שלא הגענו. הבושה מציפה אותי בכל פעם שאני נזכרת בכך, אך לעולם לא הייתי סולחת לעצמי אם לא הייתי מגיעה לאירוע של משפחת תל ומשם כבר אי אפשר לצאת כי הכל היה כמו בסרט הוליוודי.

יונה יהב, ראש העיר חיפה שזוכה לכל המחמאות על תיפקודו בעת צרה, ומיד לאחר הקטסטרופה הכל חוזר לקדמותו, כאילו לא היה מאומה, הוא אחד מראשי הערים המוכשרים והמוצלחים שיש בארץ והוא בהחלט ריגש אותי מאוד על שהעניק את הכבוד שכל כך ראוי לו שלמה תל ז'ל.

נראה שם כפי מי שכונה בהזמנה : נציג התקשורת, אך יעקב שחם, יענק'לה בפי חבריו הוא הרבה יותר מכך. הוא מסוג האנשים שתקשורת היא חלק בלתי נפרד מהם וכשהם מדברים על שלמה תל ז'ל, הם יודעים בדיוק מי היה האיש, כוחו, גדולתו והבנתו.גם הוא הקים יש מאיין וזה כלל לא מובן מאליו. הוא היה חבר קרוב מאוד של שלמה תל ז'ל וכשהוא מדבר עליו, הוא יודע בדיוק על מי הוא מדבר ומי היה האיש עבורו אישית.

ובנימה אישית ביותר אספר כי כאשר המקומון 'שחף' בו עבדתי במשך שנים רבות מיומו הראשון ועד לקנייתו ע'י 'הארץ' ושלושה חודשים לאחר מכן לסגירתו. (אני ידעתי בתוך תוכי כי 'הארץ' קנו את העיתון כדי לסגור את מי שהתחרה בהם.ר.ק.) מצאתי את עצמי תוך יום ללא עבודה.כל הלילה לא ישנתי. ידעתי שיש לי לא מעט תשלומים שהתחייבתי עליהם. בבוקר עם עיניים נפוחות מחוסר שינה שמעתי את צלצול הטלפון. שלמה היה על הקו וביקש שאגיע למערכת 'כלבו' . הוא הציג בפני את שתי הכתבות האחרונות שהיו תלויות במערכת 'שחף' והיו מיועדות להדפסה ואמר לי. מהיום את אצלנו. יותר מדי שנים חיכיתי לרגע הזה . אני רוצה שתכיני כתבות וגם תהיי שותפה למדור החברה שלנו'.

בטקס ניגנו תלמיד כיתה ב' משה גיל גולדשטיין ואחיו תום גולדשטיין בוגר בי"ס 'אהוד', ומיכל אבן, זוגתו של הבן הבכור, אבי תל שהיה בין המדברים על אביו שלמה, אמרה למנהלת ביה'ס עדנה דוד ולסגניתה אריאלה שרון. 'אחי הבכור, אסף קיסוס למד בבי'ס 'אהוד'.

החיים נמשכים ולצד בתה אלמה היא ילדה את הפלא המופלא בר שלמה תל. הילד הקסום הזה אהוב על כולם, ממש כמו הסבא שמעולם לא הכיר. הוא עובר מיד ליד. 'הוא ממש כמו עו'ש, עובר ושב' אני אומרת בהומור לאמו, מיכל אבן. מיכל היא בתו של רמי אבן, אחד מחבריו הטובים של עורך אחר שלי לשעבר, ידידי הטוב איציק אמיתי ('כרמלתון, נו'שתון'ׂ) ובטקס אני פוגשת גם את אמה, האדריכלית ומעצבת הפנים איה אבן, את בכירי עיריית חיפה וביניהם מנכ'ל עיריית חיפה גדי מרגלית, וקודמו בתפקיד בעבר ישראל סביון, מזכיר מפלגת העבודה ועד לא מכבר מנכ'ל עופר גרנד קניון חיפה. היו הנשיא בדימוס של בתי המשפט בחיפה והגליל המערבי,השופט המחוזי לשעבר אורי קיטאי, צחי טרנו ראש אגף הדוברות עיר תחתית, סגן דובר עיריית חיפה עו'ד רוני גרוסמן, אורטל קטרי סגנית מנהלת טקסים ואירועים רשמיים בעיריית חיפה , רונית בן סימון רכזת תיאום בעיריית חיפה,העיתונאית טלי ליבמן, הפרסומאי מיכה מרגלית מ'כלבו' , האיש והמומחיות ביין אנדריי סוידאן, יפה יגר,אסתי פרויקט, ארז אשרוב ועוד.

כל אוהביו יכלו לדבר שעות על האיש והאגדה שלמה תל ז'ל אך יש טקס רשמי ובו נשמע נציג תלמידי ביה'ס יאלי ציזיק, תלמיד כיתה ו' ואחריו בקטע שירה רועי מנחם , תלמיד כיתה ו'.

על השלט ממנו הוסר הלוט נכתב :

'שלמה תל (1940 - 2002)
מחלוצי העתונות בישראל, מייסד המקומון ״כלבו״ בחיפה
ומראשוני תעשיית האינטרנט בארץ.
איש מעש, בעל חזון, אהוב, מודל לעשייה יוצאת דופן.
תל, יליד רומניה, עלה לארץ ב-1951 מחוסר כל,
והקים בעשר אצבעותיו משפחה לתפארת ועסקי תקשורת מצליחים.
לימים, הקימו ילדיו, ממשיכי דרכו, את אתר האינטרנט יד2.'

האיש הנערץ ע'י כה רבים יכול להתגאות בדור ההמשך שלו . הם הולכים בדרכו ומביאים נחת והצלחות חסרות תקדים עם ראייה וחוכמה, אנושיות ואהבת האדם, ממש כמו ששלמה תל ז'ל היה רוצה לראות. חבר. אתה כל כך חסר!
ביאנקה תל מקבלת את פני האורח שלה הנשיא בדימוס השופט המחוזי לשעבר אורי קיטאי. צילום רונית קיטאי

יעקב שחם עורך ידיעות חיפה שהיה חבר קרוב של שלמה תל ז'ל. צילום :רונית קיטאי

ביאנקה תל על רקע צילום של שלמה תל ז'ל והנכד הבכור סתיו תל יבל'א. צילום: רונית קיטאי

אבי תל. צילום: רונית קיטאי

ישראל סביון ואורלי תל אלון. צילום: רונית קיטאי

ראש העיר חיפה עו'ד יונה יהב, ח'כ לשעבר, ומשמאלו יושב הנשיא בדימוס השופט המחוזי לשעבר אורי קיטאי. צילום: רונית קיטאי

האחים תל. מימין לשמאל : אבי תל,אורלי תל אלון , שון תל. צילום: רונית קיטאי

אבי תל והחותנת איה אבן. צילום: רונית קיטאי

בית הספר לתקשורת ע'ש שלמה תל. צילום: דוברות עיריית חיפה

העיתונאית טלי ליבמן מ'ידיעות חיפה' . צילום: רונית קיטאי

אורלי תל- אלון ואמיר אלון עם בתם הקטנה ארבל בת החמש וחצי. צילום :רונית קיטאי

אנדרי סוידאן. האיש והיינות שהוגשו באירוע. צילום: רונית קיטאי

האדריכלית ומעצבת הפנים איה אבן וארז אשרוב. צילום :רונית קיטאי

מיכל אבן ובנה הצעיר בר שלמה תל . צילום: רונית קיטאי

משמאל לימין עדנה דוד מנהלת בי'ס אהוד, סגניתה אריאלה שרון ומיכל אבן זוגתו של אבי תל שסיפרה להן כי אחיה הבכור אסף קיסוס הוא בוגר בי'ס אהוד. צילום :רונית קיטאי

מימין לשמאל אורטל קטרי סגנית מנהלת טקסים בעיריית חיפה ורונית בן סימון רכזת תאום בעיריית חיפה. צילום: רונית קיטאי

שון תל. צילום: רונית קיטאי

עדנה דוד מנהלת בית הספר. צילום: רונית קיטאי

ראש העיר חיפה יונה יהב ומנכ'ל עיריית חיפה גדי מרגלית. צילום: רונית קיטאי

מנהלת ביה'ס עדנה דוד ועורך 'ידיעות חיפה' יעקב שחם. צילום: רונית קיטאי

ראש העיר חיפה יונה יהב וישראל סביון. צילום: רונית קיטאי

עו'ד רוני גרוסמן סגן דובר עיריית חיפה. צילום : רונית קיטאי

צחי טרנו ראש אגף הדוברות ומינהלת עיר תחתית בעיריית חיפה. צילום :רונית קיטאי

העיתונאית רונית קיטאי. עדנה דוד מנהלת ביה'ס וראש העיר חיפה יונה יהב. צילום :טלי ליבמן

אמיר אלון עם שניים מילדיו. צילום : רונית קיטאי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   הערב,בשעה 19.30 תיפתח ב'משכן לאמנות עכשווית...
*   היום, שישי בצהריים התקיים אירוע פתיחה...
*   כנס הורים שנתי התקיים באודיטוריום...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים